Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Televizyon dizilerinde kadın

Televizyon dizilerinde kadın

Kadın bir toplumun gelişmişlik aynasıdır. Toplumların ilerlemesinde ve gelişmesinde kadının katkısı çok önemlidir. Günümüzde gelişmişlik göstergesi toplumların kadına verdiği önem ve değerle eşdeğerdir.

Ancak ülkemizde özellikle son yıllarda kadına karşı şiddet ve darp olaylarında artış maalesef hepimizi üzmektedir. Gün geçmiyor ki,  kadına karşı bir şiddet veya öldürme olaylarını medyadan öğrenmeyelim.

Toplumumuz bu konuda, neredeyse dünya listelerinde en başlarda yer alıyor.Bu durum vicdan sahibi insanları derinden sarsıyor. Bunun bir çok sebepleri vardır. Ancak en başta eğitim gelmektedir. Toplumumuzda bazı  yanlış geleneksel tutumlar,çağ dışı töre uygulamaları ve etkileri nedenleri ile bu cinsiyet ayrımcılığından hala kendisini kurtaramamıştır.

Neredeyse bütün televizyon kanallarında gösterilmekte olan  Doğu ve Güneydoğu Anadolu temalı dizilerde, kadının yeri konusunda çok yanıltıcı bilgiler izleyicilere sunulmaktadır. Özellikle genç beyinlerde oluşturulan “böyleymiş” olgusu yerleştirilmeye çalışılmaktadır.

Bu dizilerde her zaman erkek figür kadın figürlere karşı baskın gösterilmektedir. Halkımıza verilmeye çalışılan mesajlarda da erkek her zaman üstün meziyetlere sahip gibi gösterilmekte, kadın her zaman arka plana itilmektedir.

Durum böyle olunca da dizilere göre hayatına yön veren bazı kesimler de, kadını aynı gözle görmektedir. Aslında toplumumuz için büyük bir ayıp sergileniyor olması, yetkililerin bu duruma el koyması gerekir diye düşünüyorum.Erkeklerin unutmaması gereken çok önemli bir şey ise,Onları yaşama getiren,onlara yaşam veren,bir kadındır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR