Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Çocuğunuzun dinlenmesine izin verin

Çocuğunuzun dinlenmesine izin verin

Çocukları ile birlikte keyifli ve verimli bir sömestre tatili geçirmek isteyen aileler, kendilerine göre çeşitli planlar yapmaktadır. Ancak yapacağımız planlamalarda mutlaka çocuklarımızı da düşünmemiz gerekmektedir.

İlk önce anne ve babalar olarak çocuklarımıza adına uygun bir “tatil” yaşatmalıyız. Çocuklarımızda oluşan dört aylık eğitim ve öğretimin verdiği stres ve sıkıntıdan kurtulmaları için dinlenmelerine zaman ayırmalıyız. Onların dinlenmeleri, oyun oynamaları ve uyumaları için zaman ayırmalıyız.

Çocuklarımızın dinlenirken derslerini de unutmamaları için onları aynı zamanda yavaş yavaş derslerine de hazırlamalıyız. Unutulmamalıdır ki, bilgi tekrarlanmadığı sürece kalıcılığını yitirir. Tatilin yanı sıra eğlenceli bir şekilde derslerini tekrar etmelerini sağlamalıyız.

Özellikle karneleri iyi olan çocuklarımıza hediye olarak verilen tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımında sınırlama koymalıyız. Bunlarla uğraşmak yerine arkadaşları ile eğlenceli bir şeyler yapmasını  ya da sinema veya sosyal faaliyetlere gitmeleri için kendilerini yönlendirmeliyiz.

Çocuklarımıza dinlenirken kitap okumaları konusunda teşvik etmeli, kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmeliyiz. Ailecek oluşturacağımız kitap okuma saatlerini eğlenceli hale getirerek hep beraber kitap okumalıyız.

Tatilin anlamına paralel olarak ailecek yapılacak yeni projeleri hayata geçirerek, aynı zamanda aile içi iletişim ve beraberliği sağlamalıyız. Eğlenceli bir aktivite öncesi onlarında görüşlerini alarak onlara verdiğiniz değeri de göstermiş olursunuz.

Çocuklarımızın karne notlarına göre onunla oturup beraber bir dönem değerlendirmesi yapmak, düşük olanlara dair sorumluluğu sadece çocuğa yıkmadan, hatta onunla bu sorumluluğu paylaşarak bir plan oluşturmak ve buna tatil döneminde başlamak faydalı olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR