Bizi başkasıyla karıştırmayın! Biz Anadolu Basınıyız…

Biz kıt imkanlarla görevlerini en iyi şekilde yerine getiren, görevini yerine getirirken herkesin hakkını koruyan, hiçbir kimseden 5 kuruş menfaat beklemeden ekmeklerini alınlarının teri ile kazanan, kazandığının fazlasını da ihtiyaç sahibi kişilerle paylaşan ama bundan hiç kimsenin haberi olmayan, ANADOLU BASINI NEFERLERİYİZ

 

Bu satırları neden yazdığımı aşağıda ki dizeleri okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

 

Dün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı (!) idi. Biz Konya Basını olarak bu bayramı kutlamadık. Sebebi de Konya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Telgraf Gazetesi Muhabiri Nevin Çalışkan'ı yakınlarını ziyaret için gittiği Aksaray'da elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi idi.

 

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesini başarı ile bitirdikten sonra çok sevdiği Konya'da kalan, Erzurumlu olmasına rağmen aşığı olduğu Konya'da kalmayı buranın manevi havasını teneffüs etmeyi, kalbi ve duyguları gibi tertemiz alın terini ihtiyacı olanlarla paylaşmasını bilen Nevin kardeşimizi genç yaşında son yolculuğuna uğurlarken bizim kutlama veya bayram(!) yapmamız uygun olmazdı.

 

Bu vesile ile bu kararı alan Konya Gazeteciler Cemiyeti Yönetimine de teşekkür ediyorum.

 

Nevin kardeşimiz aramızdan ayrıldıktan sonra mesai arkadaşları ve tüm sevenleri kendisi için kaleme aldıkları satırlarda Nevin Çalışkan'ın ne kadar dürüst, soyadı gibi çalışkan, herkese yardım elini uzatan, manevi sohbetleri çok seven hatta aldığı maaşın bir kısmını ihtiyaç sahibi öğrencilere harcadığını ve tüm bunları yaparken de en küçük bir menfaat beklemediğini anlattılar.

 

Nevin kardeşimizi Aksaray'a çağıran neden de bu özelliklerinden birisi idi. Kendisi, Aksaray'da bulunan arkadaşları ile buluşmak manevi sohbetlere katılmak ve yine ihtiyacı olan öğrencilere yardım da bulunmak için Konya'dan yola çıkmıştı. Ama ne bilirdi ki garibim ömrünün burada son bulacağını. Ama buldu…

 

Daha arkadaşları ile buluşmadan karşıdan karşıya geçerken hızla gelen bir aracın altında kalarak ağır yaralandı. Sabaha kadar süren yaşam mücadelesini kaybetti ve Hakk'a yürüdü. Nevin Çalışkan memleketi Erzurum'un Şenkaya İlçesi Turnalı Köyü'nde yüzlerce seveninin katıldığı cenaze namazının ardandan göz yaşları ve dualar ile son yolculuğuna uğurlandı. Rabbim rahmetini bol eylesin ailesine, yakınlarına, Konya'da ki meslektaşlarına, arkadaşlarına ve tüm sevenlerine sabırlar versin.

 

İşte Anadolu basını (Bazı istisnalar hariç) Nevin Çalışkan gibi yüreği tertemiz, aldığı üç beş kuruşun hakkını fazlası ile veren, kazandığı ile yetinmesini bilen, gazetecilik mesleğinin kendisine verdiği bazı imkanları ihtiyaç sahipleri için kullanmasını bilen, yaptığı yardımlar ile hiçbir zaman böbürlenmeyen, kimseden beş kuruş menfaat beklemeyen (Yine ve özellikle bazı istisnalar hariç) kesesi için değil vicdanı ile bu mesleği yapan gazetecilerle dolu.

 

Yukarda ki satırları işte bunun için yazdım, 'Bizi başkası ile karıştırmayın biz ANADOLU BASINI NEFERLERİYİZ' diye…

 

Anadolu basını Nevin Çalışkan gibi mesleğini sadece sevdiği için yapan, aldığı maaş ile yetinmesini bilen, hatta kazandığından artırarak kalanını ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşmasını bilen cefakar gazetecilerle dolu.

 

Bunun için 10 Ocak çalışan Gazeteciler Bayramı Nevin kardeşim gibi düşüncelerle dolu Anadolu Basını'nın isimsiz kahramanlarının bayramıdır.

 

Bu düşüncede mesleklerini devam ettiren cefakar insanların, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı'nda  BİLE ÇALIŞAN gazeteci arkadaşlarımın bayramlarını kutluyorum…

 

Nevin kardeşim meslek bayramını kutlayamadı ama hayatta iken yaptığı hayırlı işler ile, yardımda bulunduğu öğrencilerden aldığı dualar ile, onu tertemiz yetiştiren ailesinin hayır duaları ile inanıyorum ki Rabbine kavuşması ile 'Vuslat' ile en güzel bayramı yaşıyordur.

 

Rabbim bu dünyada yaptığı hayırlar ile İnşallah onu ebedi dünyasında en iyi şekilde ödüllendirir. Bir kez daha kendisine rahmet geride bıraktıklarına sabırlar diliyorum…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar