Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yerel basın üzerine düşeni yapacaktır

Bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü daha geride bıraktık. Gün nedeniyle siyasilerden, bürokratlardan, STK’lardan ve snaflardan bir dürü tebrik ve kutlama mesajları geldi. Buradan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Hemen her kutlama mesajında yerel basının önemi vurgulandı. Bağımsız, özgür ve kendi ayakları üzerinde duran bir yerel basın, hiç şüphe yok ki demokrasinin bir kazanımıdır. Demokrasinin ilk basamağı olan yerel basın halk ile yöneticiler arasında köprü görevi görmektedir.

Ancak yerel basın bu kadar önemli görev yapmasına rağmen büyük zorluklar altında çalışmaktadır. Ayakta kalmayı başarın yerel basın, görevini layıkıyla yapmak için çırpınmaktadır. Bir çok ilde yerel basın kuruluşları kapılarına kilit vururken, bazıları da zor şartlar altında gazete çıkarmak için insan üstü gayret sarf etmektedir.

Yerel basına destek vereceklerini hemen her 10 Ocak’ta açılayanlar, 11 Ocak’tan itibaren bu sözlerini unutarak yerel basını kendi zorlukları ile baş başa bırakmaktadır. Yaygın medyaya verilen destekler yerel basın kuruluşlarına verilmemektedir.

Ancak şunu bilmeliler ki, yerel basının yaşaması ve gelişmesi aynı zamanda onlarında yaşaması ve gelişmesidir. Anadolu’nun sesi olan yerel basın susarsa Anadolu susar, Anadolu susarsa Türkiye susar.

Yerel basın ve yerel basın çalışanlarına verilecek olan destek onlara da yansıyacaktır. Konuşan Türkiye’nin en büyük ayağını oluşturan yerel basın, demokrasinin güçlenmesi bakımından üzerine düşeni her ortam ve şartta yapmaya devam edecektir.Görevinin bilincinde olan yerel basın çalışanları ülkenin gelişmesi, vatandaşların bilinçlenmesi ve ileri deviyeye ilerlemesi adına her zaman görevinde olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.