Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yeni Türkiye’nin milli silahları

“Zeytin Dalı” harekatında kullanılan yerli silahların son derecede olumlu performansları, hepimizi çok sevindirdi. Şimdiye kadar silah ve savunma teçhizatları bakımından dışarıya bağımlı olan ülkemiz, artık bu prangaları kırarak kendi ürettiği silahları kullanmaya başladı.

Kendi üretimimiz İHA, SİHA, yerli üretim tüfek, Atak helikopteri, SOM füzesi, Cirit füzesi, zıpkın aracı, kirpi aracı ve fırtına obüsü şimdilik aklımıza gelenler. Türk mühendis ve teknik elemanlarının alın teri olan bu silahlar, hepimizi de gururlandırmaktadır.

Hepinizinde bildiği gibi 1952 yılından itibaren  ülkemizin güvenliğini NATO’ya teslim etmiştik. Batı ülkeleri kuruluşu olan NATO, aynı zamanda bir haçlı ittifakı idi. Haçlı ittifakı da Osmanlı İmparatorluğundan beri Türklerin ezeli düşmanları idi.

1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatında ülkemizin Kıbrıs’taki soydaşlarına yardımı içerisinde sindiremeyen batı ülkeleri, silah ambargosu uygulamış ve ülkemizi darboğaza sokmuştu. Uçaklarımıza yakıt ve yedek parça vermeyen batılı ülkeler, böylece içlerindeki kini de kusmuş oldular.

1984 yılından beri terör örgütü PKK ile mücadele eden kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, yine batılı ülkelerin ambargosu ile karşılaşmış, Almanya verdiği tankların terörle mücadelesine izin vermemişti. Sadece tamir ve bakım işleri ile bizleri oyalayan batılı ülkeler, yerli üretim yapmamıza engel olmuşlardı.

Ancak Ak Partili hükümetlerin iktidara gelmesi ile birlikte ilk önce heronları üretmeye ve hemen arkasından da Altay tankını yapmaya başladık. Türk mühendis ve teknik elemanlarına imkan verildiği zaman neler yapabileceğini bütün dünyaya göstermiş olduk.

Ayrıca Batı'nın Nato adı altında bize sattığı silahların çipler ile donatıldığını tespit ettik. Onların arzusu dışında bu silahları kullanamıyorduk.  Füzeler havada patlıyor, uçaklar hedefe odaklanamıyor, heronlar haberi süzgeçten geçirerek veriyordu. Terörle mücadelemiz ise kısır kalıyordu.

Artık “Zeytin dalı” harekatında kullandığımız silah ve teçhizatın yüzde 75’i yerli olarak ülkemizde üretilmektedir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, milli üretilen silahlarla teröre karşı büyük mücadele vermekte. Yakın bir zamanda bütün savunma silahlarını milli olarak üretecek bir Türkiye, dosta güven, düşmana korku salacaktır.

Bir an önce, kendi silahımızı kendimiz üretmemiz gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.