Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yeni Anayasa üzerine

Dün Konya’mıza gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizin yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunun altını çizerek söyledi. Aslında bunu söyleyen ne ilk siyasetçiydi ne de son siyasetçi olacak.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ana konusunun Anayasa değişikliği olacağı artık ortaya çıktı. 1982 Anayasa’sı belkide en çok eleştirilen bir anayasa oldu. 1876 tarihinde Kanun-i Esasi olarak hayatımıza giren Anayasa, o günden bu yana bir çok değişikliğe uğradı.

1876 tarihli Kanun-i Esasi’nin 45 yılda 7 defa, 1921 Anayasası’nın 3 yılda 1 defa, 1924 Anayasası’nın 30 yılda 4 defa, 61 Anayasası 20 yıl içerisinde 7 defa, 82 Anayasası’nın ise 32 yıl içerisinde yaklaşık 17 defa değiştirildi.

1982 Anayasası’nı daha iyi hale getirmek, ülkenin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak bir anayasaya dönüştürmek için  Ak Parti hükümetleri yoğun bir mesai harcasa da arzu edilen değişiklikler olamadı.

Çarenin, 82 Anayasası’ndaki darbe ruhunu öldürmek, bu anayasayı tarihe havale etmek olduğunda hem fikir olundu. Şimdi amaç değişmek değil, değiştirmek değil, düzeltmek değil, yeni bir anayasanın üzerinde durulması gerektiği savunuldu.

Genel seçim öncesinde hemen hemen bütün vurgular yeni Anayasa üzerinde toplanacak. İktidarı da muhalefeti de yeni Anayasa konusunda fikir yürütecekler. Neler olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.