Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yaşam ve Adalet Partisi geliyor

Yaşam ve Adalet Partisi geliyor

Uzun bir süredir ülkemizin siyasi gündemini meşgul eden yeni partiler kurulması ile ilgili iddialar gerçekleşmeye başladı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu partinin adının Yaşam ve Adalet Partisi olacağı ve önümüzdeki hafta içerisinde resmi başvurunun yapılmasına hazırlandığı ifade ediliyor.

Ali Babacandan ayrı olarak siyaset hayatına devam etmek kararı alan Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki hafta Pazartesi günü (16 Aralık) partisinin resmi kuruluşu için işlemleri başlatacağı iddiası da kuvvet kazanıyor. Davutoğlu ekibinin kulislerinde, şu andaki durumda bir sorun görünmediğini, bir aksilik de çıkmaması halinde bu tarihte  kurucular kurulu listesiyle birlikte partinin kuruluşu için dilekçelerini verecekleri konuşuluyor.

Ahmet Davutoğlu’nun tabelasını asmaya hazırlandığı partide Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Ümit Yardım da yer alıyor. 58 yaşında olan Ümit Yardım, Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde Moskova Büyükelçiliği görevini yürütüyordu. 2016’dan sonra Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına getirilen Yardım bu yıl Viyana Büyükelçiliği görevine atanmıştı.

Yeni partideki bir diğer bürokrat ise eski YÖK Başkanı olan Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan… Partide Kürt kökenlilerin yanı sıra gayri müslimlerle birlikte geniş bir temsil sağlanmaya çalışılacak. Alevi kesiminden ise Dinçer Türkmen ve Doğan Demir partideki isimler olacak.

AK Parti’nin efsane seçim reklamlarını hazırlayan merhum Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok da Davutoğlu’nun partisine katıldı. Erol Olçok oğlu ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimine direnirken köprüde şehit edilmişti. Ahmet Davutoğlu partisinin kurullarında 25 kadın ile 25 genç isme yer vererek gençlere verdiği önemi gösterdi.

Ahmet Davutoğlu ittifaklara şimdilik sıcak bakmıyor. Hedefini 50+1 alarak tek başına iktidar gelmek olarak belirledi. İktidara geldiği taktirde ise başkanlık sistemi yerine yeni bir parlamenter sistem hedefliyor. Bu sistemin Almanya, Fransa, Hollanda karışımı olması planlanıyor.

Davutoğlu ilk planda siyasi partilerden milletvekili transferi yapmayı düşünmüyor. Fakat bir erken seçim söz konusu olursa ve partinin seçime katılamama ihtimali ortaya çıkarsa, vekil transferi yapacak. İddiaya göre Ak Parti, İYİ Parti ile HDP saflarından Davutoğlu’nun partisine geçmek isteyenler var.

Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu  ve önümüzdeki hafta resmi başvurusunu yapacağı Yaşam ve Adalet Partisi’nin  ne denli başarılı olacağını hep birlikte göreceğiz. Şehrimizde de  Ak Parti’den istifa eden Ömer Ünal’ında aralarında bulunduğu  bazı eski milletvekillerinin de Yaşam ve Adalet Partisi’ne katılacağı konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.