Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yarası olan gocunur

İç Güvenlik Paketi’nin on maddesi Meclis’ten geçti. Ama nasıl bir geçiş. Kavgalar, gürültüler, yumruklaşmalar ve en sonunda da oturma eylemi. İnsanımızın daha huzurlu ve güvenli bir yaşam sürmesi için bu paket çıkmalıdır.

İç Güvenlik Paketi’ne HDP’nin karşı çıkması bizce normal. Ancak diğer partilerin karşı çıkmasını ise anlamak zordur. Ne idiğü belirsiz kişiler sokakları kesecekler, istedikleri gibi yollarda gösteri yapacaklar, yakacaklar ve yıkacaklar ancak üzerleri aranamayacak. Yok böyle bir şey.

Polisin veya emniyet güçlerinin normal bir vatandaşı araması doğaldır. Ayrıca aranmak bizi mutlu eder. İnsan kendisini ve sevdiklerini güvende hisseder. Hani bir söz var ya, “Yarası olan gocunur” diye. Yaram yok ki gocunayım.

Sen kalk gösteri yapacağım diye elinde molotofkokteyli, İstanbul’un veya bir şehrin ortasında belediye otobüslerini yak, içerisinde zavallı çoluk çocuk yansın. ABD ve Almanya'da molotofkokteyli patlayıcı maddelerin yasaklı silahlar arasında sayıldığından herhalde haberiniz yok.

Adam gösteri yapacak, yüzü gözü kapalı. Neden? Zira niyeti derdini anlatmak değil ortalığı karıştıracak, karakolun ön kapısından gir arkadan çık, sebep, mevzuat müsait değil. Gaye, sokakları ateşe vermek. Peki, buna cezai müeyyide uygulanmasına nasıl karşı olursunuz? İç Güvenlik paketi mutlaka çıkartılmalıdır.Bundan da sıradan bir vatandaşın en ufak gocunması olamaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.