Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Temayülün ardından

Resmi olarak olmasa da AK Parti milletvekili aday adaylarının temayül yoklaması sonuçları açıklanmayacak denmesine rağmen  basına sızdı. Aslında temayül yoklamaları vatandaşlar için sürpriz olmadı. Recep Konuk, bundan önceki genel seçim öncesi yapılan temayül yoklamasında birinci geldiği gibi şimdide birinci geldi. Artık milletvekili adayı olur mu olmaz mı bilemem. Ama vatandaşın ve partilinin bu kadar çok sevdiği birinin milletvekili sıralamasına girmesi gerekir.

Temayül yoklamasının resmi olmayan sonuçlarına göre bürokrasiden istifa edip gelenler ön sıralarda yer aldığı dikkatlerinizden kaçmamıştır. Burada hemen şunu da belirtmek isterim ki,

Aday  adaylık başvurusunda bulunan insanların büyük bir kısmı memuriyetten veya bürokrasiden istifa ederek milletvekilliğine başvuru yaptılar.

Bu başvurular burada kalırsa normaldir. Fakat bu adaylık yarışında kimin galip çıkacağı veya listeleri kimin oluşturacağı şimdilik bizce malum değildir. Ancak  adaylık  dışında kalan insanların  daha sonra bu aday adaylıklarını kesinlikle gündeme getirmemeliler. Bunun imasının bile ahlaki sıkıntıları beraberinde getireceğine inanıyorum.

Yani bir kişinin bir partiden aday adayı olması bazı makam ve mevkilerde kendisinin önünü açacak referans olacaksa bu dilim varmıyor ama ahlaki olarak çok büyük sorunları da beraberinde getirir. Aynı özelliklere sahip iki kişi arasında bir tercih sebebi olarak bu tür müracaatlar kullanılırsa bundan sonraki zamanlarda bunun önünü almak veya buna bir kılıf bulmak şeklinde birtakım yanlış uygulamalar olur ki, bu zinhar doğru değildir ve buna tenezzül edenlere vatandaşın da hiç iyi gözle bakmayacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.