Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Tek dostumuz Azeriler!

Almanya Parlemontosu’nun almış olduğu ermeni soykırımı tanıma kararının ardından dost ve düşmanlar kendisini göstermiş oldu. Üzülerek beyan etmek zorundayız ki,  bu olay bir kere daha gösterdi ki, Türkiye dış politika alanında çok ciddi bir “yalnızlaşmaya” gidiyor.

 

Bu kararın ardından Türkiye ile Almanya arasından büyük bir gerilim baş gösterdi. Türkiye Almanya Büyükelçisini geri çağırdı. Daha sonra herkes bir beyanat yarışına girdi. Bir parlamentonun “soykırım tasarısını” onaylaması hukuki olarak “yok hükmündedir” veya “Almanya bize soykırım konusunda ders verebilecek son ülkedir” gibi açıklamaların bize kazandıracağı bir şey yok.

 

Yıllardır dış politika konusunda yalnızlaşmaya doğru gidişimizin de büyük bir sonucudur bu karar. Ancak yalnızlaşma sadece “can sıkıcı” değildir, “dostunu, düşmanını tanıma” fırsatı verdiği için bir faydası da vardır.

 

Almanya’nın “Ermeni soykırım tasarısını” tanımasına tek tepki gösteren ülke “kardeş Azerbaycan” oldu.Azerbaycan ile “bir millet, iki devlet” olduğumuzu tekrar görmek bu can sıkıcı olayın tek olumlu tarafı.

 

Görünen o ki, Türkiye bugün dostluğu kaybedilmekten çekinilmeyen bir ülke. Bir başka ifadeyle, “Türkiye’yi kızdırmanın maliyeti ağır olur” düşüncesi kalmamış. 3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da dahi bir lobi faaliyeti başaramamış bir dış politikamız var maalesef.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.