Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Taşeron kadrolarda sevinç

Ak Partili hükümetlerin en büyük vaadlerinden biri olan kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi konusu nihayet hayata geçirildi. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı KHK ile yaklaşık 900 bin taşeron işçiye kadro yolu açıldı.

Şöyle bir hafızalarımızı yokladığımızda, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimler öncesi dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verileceği sözü o zamanlar büyük yankı uyandırdı.

Aradan geçen iki yılda kimilerine göre olmaz denilen, kimilerine göre de sınırlı olur denilen kamuda çalışan taşeron işçilerin devlet kadrolarına alınması sonunda başarılı bir şekilde hayata geçirildi. Kamuda çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçinin merakla beklediği ‘kadro’ konusu, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Artık 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren on gün süre içerisinde kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçmek için müracaatta bulunabilecek. Bu süre on gün ile sınırlandırılmış durumda. Daha sonra taşeron işçinin yaptığı göreve göre, kişi ya yazılı, ya sözlü, ya, hem yazılı ve sözlü, ya da teorik olarak sınava tabi tutularak kadroya geçirilecek.

KHK ile ayrıca kadroya alınacak olan taşeron işçilerin maaş ve özlük haklarında herhangi bir iyileştirme yapılmayacak. Bu yeni statüye geçmek isteyen taşeron işçi, kamuya açmış olduğu herhangi bir dava var ise onu geri çekecek. 65 yaşını doldurmuş ve emekli aylığı almaya hak kazanmış işçiler düzenlemeden yararlanamayacak.

Bu yeni düzenlemede kamuda çalışan taşeron işçinin kadroya geçebilmesi için 4 Aralık 2017 tarihinden önce taşeron olarak çalışma şartı aranıyor. Yıllardır taşeron firmaların iki dudağı arasında iş hayatına devam ettiren vatandaşlarımız nihayet devlet güvencesi altına alınmış oldu.

Böylesine büyük ve kapsamlı kadrolaşma çalışmasına sebep olanların hepsine teşekkür borçluyuz. Vatandaş artık hem emeğinin karşılığını alacak hem de işyerinde kovulma tehlikesi olmadan özgürce çalışacak.Bu tarihi ve başarılı çalışma için hükümete teşekkür etmek hepimizin borcu olsa gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.