Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Tasarruf devri başladı

Tasarruf devri başladı

Tasarruf devri başladı

Kış günlerinin ortasına geldiğimiz günümüzde çarşı-pazar adeta resmen yanıyor. Sera üretimlerinin çıktığı bu günlerde fiyatlarda aldı başını gidiyor. Eskiden alışkın olduğumuz  kiloyla alma dönemi yerine, taneyle alma  dönemi başladı.

Kışlık soğan ve patatesten tutunda çarşı ve pazarda satılan bütün sebze ve meyvelerde artık çokca alma dönemi azaldı. Fiyatlar şehirden şehire, ilçeden ilçeye, beldeden beldeye değişim gösterse belki bir yere kadar anlayabiliriz. Ama neredeyse birer metre aralıktaki markette başka, bakkal da başka, pazar da başka, manav da ise başka bir fiyatla karşılaşmak mümkün.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki bu büyük artışı ve keşmekeşliğin ne kadar insanın yaşamını etkilediğini daha iyi anlayabilmemiz için, bazı rakamlara baktığımız da, gri tablonun daha da netleştiğini görebiliyoruz. Çünkü ülkemizde her dönem, büyük bir gelir adaletsizliği yaşandığını biliyoruz.

Türkiye'de en yüksek gelire sahip olan yüzde 20'lik grup, toplam gelirin neredeyse yüzde 60’ından fazlasını alıyor. Yaklaşık 22 milyon dolayında kişi, bir sosyal güvenlik sistemine bağlı yaşamını sürdürüyor. Memur ve işçi maaşları ortada... 6 milyon 700 bin kişi ise net 2 bin 300 lira olan asgari ücretle geçiniyor.

İnsanlar çarşı-pazarda cebindeki paraya göre bir şeyler alabilmek için, önce saatlerce bir fiyat analizi yapıyor, sonra cebindeki paraya göre sofrasına bir şeyler götürmeye çalışıyor. Sofradaki o eski bereket yok oldu.Çözüm bulması gereken iktidar her nedense muhalefeti, kendi esnafını ve üreticisini, çözüme katkı sunması gereken muhalefette ise, halkın sofrası yerine kendi geleceğine yönelik açıklamalar işi geçiştirmeye çalışıyor.

Bu duruma nasıl mı geldik? Kırsal nüfusu kentli yaptık. Ekilebilir alanları betonlaştırdık. Üretim toplumundan tüketim toplumuna dönüştük. En küçük ürünü bile dışarıdan almaya başladık. Ülkenin toprak yapısına göre ürün deseni belirleyemedik. Her türlü üreticiyi eşit destekleyemedik. Arazileri bir türlü toplulaştıramadık. Mevcut su kaynaklarını verimli kullanamadık. Tarım ve hayvancılıkta istikrarlı politikalar sürdüremedik. Ne kendi tohum varlığımızı çeşitlendirdik, ne de hayvan ırkımızı geliştirebildik.  Fakat çözüm çok da zor değil. Kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yaparak, sadece yukarıdaki 10 maddeyi tersine çevirmeyi becerebilirsek, sofraların bereketi yeniden attırabilir, taneyle alma dönemini kapatıp, yeniden kiloyla alma dönemine dönebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR