Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Seçimin kazananları ve kaybedenleri

Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri sona erdi ve sonuçları bazı kesimleri sevindirirken bazı kesimleri de üzdü. İlk bakışta seçimin birden fazla kazananı varken kaybedenleri de oldu doğal olarak.

Aslında seçim sonuçları siyasi partilerin kazanıp-kaybetmesi noktasında bakıldığında söylenecek çok şey vardır. Bunlara geçmeden önce şunu söylemeliyim ki kazanan yine Konya oldu.

Aslında Konya uzunca bir süre tek sesli ve tek renkli bir görüntüye sahipti. Bir tarafta büyük bir çoğunluk ve bunun karşısında diğerleri vardı. Ancak seçmen 24 Haziran seçimlerinde bazı kesimlere ders vermeyi ve “kendinize gelin” demeyi çok ustaca bir şekilde dile getirdi.

Konya seçmeninden sandığa yansıyan güzel görüntüde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı da ortaya konulmuş oldu. O nedenle seçim sonuçlarının 10-2-2-1 şeklinde tecelli etmiş olması Konya’nın hayrınadır.

24 Haziran seçimleri öncesinde  milletvekili  aday listesinin açıklanmasıyla adeta kaynayan kazana dönen CHP, uzunca bir süre sonra iki milletvekili çıkararak seçimden karlı çıkan partilerden biri oldu. 2015 seçiminde yüzde 9.36 oy oranına sahip olan CHP, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 9.58 oranında oy çıkarmayı başardı.

MHP'de seçimin kazananlarından sayabiliriz. 2015 seçimlerinde yüzde 11.28’lik bir oy alan MHP, 2015 seçiminde sadece bir milletvekili çıkarabilmişti. 24 Haziran seçimlerinde yüzde 15.56’lık oy oranına yükselen MHP Konya’yı iki milletvekili ile Meclis’te temsil edilecek. 24 Haziran seçimleri öncesinde anketlerde yaşatılmaya çalışılan algı operasyonlarına karşın seçmen MHP’nin Türkiye’nin temel taşı olduğunu hafızalara kazımayı başardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 74.21 gibi  oldukca büyük bir oranla güvenini gösteren ve 2023 hedefleri için Cumhurbaşkanımızın önünü açan Konyalı seçmen, aynı güveni Ak Parti’ye göstermedi. AK Parti'nin iki vekil birden kaybetmesine neden olan seçim hiç şüphesiz çok düşündürücüdür.

2015 seçiminde Ak parti’sine  yüzde 73.85 gibi yüksek oranda oy veren Konyalılar 12 milletvekilini Ankara’ya göndermişti. Ancak 24 Haziran seçimlerinde yüzde 59.51 oy oranına düşen Ak Parti 2 milletvekilini kaybedip 10 milletvekili çıkarabildi. Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güvenen Konyalılar, Ak Parti teşkilatının ise kendine çeki düzen vermesi konusunda çok manidar bir dokunuşta bulunmuştur.

Millet  İttifakı’nda yer alan Saadet Partisi çok güvendiği şehirlerden biri olan Konya’da biraz olsa da oyunu artırmasına rağmen istenilen başarıyı yakalayamadı. 2015 seçiminde yüzde 0.88 oy alan Saadet partisi, 24 Haziran seçimlerinde de yüzde 2.34 oy oranına ulaşmıştır. Ancak bu oran partilileri sevindirsede milletvekili çıkarmalarına yeterli sayıya ulaşamamıştı.

Her konuda ilkleri yaşatan 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim sonuçlarının daha çok tartışılacağı kesindir. Bu seçim sonuçları karşısında her parti vatandaşın verdiği mesajları çok iyi okumalı ve analizlerini ona göre yapmalıdır diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.