Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Oy kullanırken vicdanımızla kullanalım

Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden birisini 24 Haziran günü yapacağız. 16 Nisan’da referandumda verdiğimiz kararı 24 Haziranda hayata geçireceğiz. Ülkemiz için gerçekleşecek olan sistem değişikliğinde vereceğimiz oylar büyük önem taşımaktadır.

24 Haziran günü siyasetin temeli sayılan oyumuzu sandıklara atacağız. Vatandaşlık görevlerimizden birisini yerine getirerek seçimler için oyumuzu kullanacağız. Vereceğimiz bu oyla hem ülkemizin ve hem de kendimizin geleceğini kendi ellerimizle şekillendirmiş olacağız.

Verdiğimiz oyun daha sonradan “oyun” olmaması için çok düşünmeliyiz. 2002 yılına kadar verdiğimiz her oyun birer “oyun” olduğunu hep beraber yaşadık ve gördük. Seçim arefesinde bir çok vaatlerde bulunarak oyumuzu alan kişilerin daha sonra bu vaatlerini yok saydıklarını da büyük bir hayretle yaşadık.

Bundan dolayı da   insanların yüzdelik olarak çok büyük oranı siyasetçilere güvenmez. Ama her ne hikmetse seçim zamanı siyasetçileri eğilip, bükülüp karşılarlar.Siyasilerde bunu hakkıyla kullanır ve vatandaşa hakkını (!) verir.

Ancak bu seçimlerde durum çok farklı. 2002 yılından bu yana elde edilen başarıların devamı için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Büyük yatırımların, devasa projelerin ve modern çağa uyumun devamı için sandık başına gittiğimizde vicdanımıza dayanarak oyumuzu kullanmalıyız.

Bundan önce yaşadığımız durumu ve şimdiki yaşadığımız durumu gözümüz önünde bir film şeridi gibi geçirerek, hangi partiye ve ne için oy vereceğimizi ince eleyip sık dokumalıyız. Çünkü vereceğimiz oy ile sadece kendi geleceğimizi değil, çocuklarımızın da geleceğini şekillendirmiş olacağız.

Sandığa atacağımız oyla on daireli bir apartmana yönetici seçmeyeceğimiz bilinci içerisinde hareket etmeli, devletin başını seçeceğimizi ve yeni sistem için rahat çalışma imkanı vereceğimizi unutmamalıyız. O nedenle kimi veya neyi seçeceğinizi mutlaka vicdanınıza danışarak hareket ediniz.

Sandık başına gittiğiniz zaman Konya’yı düşünün, ülkemizi düşünün, yarınlarımızı düşünün ve mührü elinize alarak vicdanınız ile “evet”i basınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.