Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Olmadı sayın müsteşar!

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde Milli eğitimdeki yenilikleri anlatırken bir soru üzerine öğrenci yurtları ile ilgili olarak da bazı açıklamalarda bulundu.

Sayın müsteşarın açıklamasını bir kez daha okumayanlar için yeniden hatırlatmak istedim. Müsteşar Tekin açıklamasında; "MEB'den izin alınarak özel kişi ve kurumlarca açılmış 4 bin 700'ün üzerinde yükseköğretim ve ortaöğretim yurdu var. Bunların denetimi MEB'e bağlı. MEB'den açılış izni almış, bakanlığın standartlarına uygunluğu tespit edilmiş yurtları denetliyoruz. Bunun dışında, değişik bakanlıklardan, belediyelerden, valiliklerden alınan izinlerle kurulmuş apart, konukevi gibi yerler bizden yurt olarak izin alınmadığı için, başvurusu bulunmadığı için denetim yapmıyoruz. Sadece öğrenci yurtları ve pansiyonlarla ilgili denetimleri yapıyoruz." demişti.

Özellikle Konya ile ilgili olarak bu açıklamayı biraz hayretle karşıladık diyebilirim. Öğrenci velileri çocuklarını  adı ne olursa olsun öğrencilerin kaldığı yurtlara MEB denetimi altında diye gönül rahatlığı ile vermektedir. Zaten kanundaki bazı açıklıktan nemalanmak isteyenlerde bunu göz önüne alarak, açacakları öğrenci yurtlarını çeşitli isimlerle kamufle ederek denetimlerden sıyrılmaya çalışmaktadır.

Bunun adı apart olabiliyor, konukevi olabiliyor, sosyal tesis olabiliyor veya öğrenci evi olabiliyor. Ancak bunların yaptıkları iş aslında erkek veya kız öğrencilerin barınmalarını sağlamak. Hal böyle olunca da yaptıkları iş doğrudan doğruya özel yurt işletmek olmaktadır. Bunları da denetim altına almak hiç şüphe yok ki MEB’in  görevidir.

MEB’den izinli ve belgeli yurtların burada suç ne? Onlar MEB’in istediği bütün kriterleri öğrencilerin huzur, güvenlik ve sağlıkları için yerine getirirken, oradan birisi falanca ad altında bir öğrenci evi açacak ve her türlü denetimden uzak faaliyetini sürdürecek.

Yarın veya daha sonrası bir gün bu gibi ruhsatsız ve denetimsiz yerlerde barınmakta olan öğrencilerin başına bir iş geldiği zaman kim sorumlu olacak? Bu öğrencilerin ailelerine kim hesap verecek? Aslında adı her ne olursa olsun içerisinde öğrenci barındıran her yer MEB’den ruhsat almalı ve denetimleri yapılmalıdır. Gençliğimize verdiğimiz önemin bir göstergesi olmalıdır. Öyle değil mi Sayın Müsteşar Yusuf Tekin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.