Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Nereye istersen git!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama, Ankara’da patlayan bombanın gürültüsüne karıştı gitti. Kılıçdaroğlu Suriyeli mültecilerle ilgili olarak yaptığı talihsiz açıklamada,  Avrupa Birliği’nin vereceği 6 milyar avroyu kastederek, “Biz onlara 6 milyar avro verelim, mülteciler orada kalsın” demişti.

 

Bu açıklamayı yaparken de insani durumu, tarihten gelen soydaşlığı ve din kardeşliği gibi mefhumları zannedersem kulak ardı etmiş. Ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilere kucak açmak, insani ve dini bir görevdir. Türk Milletinin genlerinde olan bu duygular, bütün insanlık içinde geçerlidir.

 

Kılıçdaroğlu’nun söylediği bu söz üzerine ister istemez insanın aklına meşhur Osman Bölükbaşı geliyor. 1946 yılı seçimlerinde İsmet İnönü pırpırlı bir uçakla seçim gezisindedir. Yanında da ünlü hatip Osman Bölükbaşı vardır.

 

Aynı uçakta İnönü’nün çocuğu ya da torunu da vardır. Uçakla giderken aşağıda çalışan tarım işçilerini gören torun İnönü, İsmet İnönü’den kibarca bozuk para ister. İsmet İnönü’de bende bozuk para yok git Osman amcandan iste der.

 

Bölükbaşı para isteyen çocuğa sorar “uçakta bozuk parayı ne yapacaksın?”. Çocuk gayet masum bir şekilde “aşağıya atıp köylüleri sevindireceğim” der. Bunun üzerine Bölükbaşı sesini biraz daha yükselterek, “Üç beş bozuk para atıp köylüleri sevindireceğine, İsmet dedeni atalım bütün millet sevinsin” der.

 

Bu gidişle bizde 78 milyon olarak aramızda birer lira toplayıp 78 milyon lirayı Kemal Kılıçdaroğlu’na vererek, “bu milleti daha çok sevindirmek istiyorsan al şu 78 milyon lirayı da nereye gidersen git ama yeter ki git” diyeceğiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.