Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Milli Şair ve İstiklal Marşı

Dün İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün ve milli marş olarak ilan edilmesinin 97. yıldönümünü kutladık. Bütün dünyanın saldırdığı ancak bir avuç kahraman vatan evladının canıyla kanıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı da “Korkma” diye başlamaktadır.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından   bir millî marşa ihtiyacımızın olduğunu fark eden Milli Eğitim Bakanlığı, 1921 yılında bu hususta bir şiir yarışması düzenledi. 724 şiirin yarıştırıldığı bu yarışmaya bide para ödülü kondu. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif bu yarışmaya katılmadı. Akif’in kaleminin güçlü olduğu bilen o zamanın Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’nin (Tanrıöver) ısrarı üzerine, kazansa dahi ödülü kabul etmeyeceğini açıklayarak Mehmet Akif’te bu yarışmaya katıldı.

Mehmet Akif’in 20 Şubat 1921’de yazdığı “Kahraman Ordumuza” başlığını taşıyan şiiri  seçimler sonunda oy çoğunluğuyla 12 Mart 1921 günü TBMM’ce İstiklâl Marşı olarak kabul edildi. Millî Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla Ali Rıfat Çağatay (1867–1935) marşı bestelemesiyle marş okullara duyuruldu. 1924’ten 1930’a kadar marş bu beste ile çalındı. Daha sonra bu bestenin yerini Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki Üngör’ün 1922’de hazırladığı beste aldı.Bugün halen o besteyi kullanıyoruz.

Mehmet Akif Ersoy,  Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dizelere dökmüştür. 12 Mart 1921 tarihi, Milli Mücadele döneminin, istiklâl ve bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktalarından, kilometre taşlarından biri… Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan on kıtalık İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 97. yılı  anma etkinlikleri ile kutlanmıştır.

Vatan Şairi Akif, yaşamıyla, duruşuyla, yazdıklarıyla Türkiye’de ortak değerlerden biri olan, İstiklâl Marşı gibi ölümsüz bir eseri milletimize bırakan Mehmet Akif’in bu güzel dizelerinin korunmasını da yüce Türk Milletine emanet etmiştir.

Türk Milleti’ne İstikla Marşı gibi büyük bir eser kazandıran Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’a Allah’tan rahmet dilerim. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.