Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Mikroplarla iç içe yaşıyoruz

Günümüzde toplu taşıma ve servis araçları hızla artmaya başladı. Belediye otobüsleri olsun, tramvay olsun, minibüsler olsun günde en az bir kere bindiğimiz araçlardır. Ancak balık istifi bu araçlarda taşınmak hastalıkların yayılması için ideal ortamlar yarattığını biliyor musunuz?

Ayakta yolcu alan bu toplu ulaşım araçları, mikrop ve hastalıkların çoğalması için birebir ortamlar sunmaktadır. Çünkü hapşıran tıksıran ordadır. Burnunu silen aynı eliyle tutamakları tutmaktadır.

Artık belediyeler ve servisler insan odaklı taşımacılık yapmadığı sürece, bu böyle devam edip gidecektir. Peki bu araçlar hiç dezenfekte diliyor mu? Buna “evet” demek pek mümkün değildir. Bu araçlarda hijyen neredeyse hiç yoktur.

Bu araçları 7/24 kullanmakta olan insanlarımızın içinde, hasta olanı, rezil kıyafetlerle ve üstü başı kir pasak içinde bineni var. Eğer bu araçlar sterilize edilmezse, her çeşit mikrobu ve hastalığı barındırdığı gibi bulaştırıyor da. Belediye  otobüsleri, dolmuşlar ve her çeşit toplu taşıma aracının çok sıkı elden geçmesi ve hijyenik koşulların oluşmasının sağlanması gerekir.

Vatandaşların insanca ve çağın gereğine uygun şekilde hizmet almak istediğine  önem verilmeli, yolcu taşımacılığı alanında hizmet veren kuruluşların ilgili kamu kurumlarıyla iş birliği halinde hijyen konusu üzerine eğilmesi gerektiği bir gerçektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.