Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

“Mahalle bakkalının gözünü seveyim”

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan küçük esnafın sıkıntıları ile ilgili yazım üzerine bir çok tanıdık veya tanımadık kişi arayarak, küçük esnafa olan desteğim için teşekkür etti. Arayanların ayrıca anlattıkları ilginç şeyleri de sizlerle paylaşmak istedim.

 

Vatandaşlar hemen her sokak başında açılan market zinciri mağazalardan şikayetlerini dile getirdi. Vatandaşın gittiği zincir  alışveriş merkezlerinde haftada bir gün ürünlerin yerinin değiştiğini ve ayrıca kasa sayılarının  özellikle az tutulduğunu söyleyerek, “mahalle bakkallarının gözünü seveyim” dedi.

 

Vatandaşın anlattıklarını bizzat yerinde görerek sizlere de aktarmaya çalışacağım. Bir kere marketlerin büyüklüklerine oranla kasa sayısının artması gereklidir. Marketlerde en az iki kasa olmasına rağmen biri her zaman kapalı. Diğer açık kasanın önünde de kuyruklar doğal olarak kaçınılmaz.

 

Kredi kartı ile alışveriş yapanların birinci tercihi olan alışveriş merkezlerindeki kasaların az olması bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Makinenin barkod okumaması, müşterinin cebindeki paranın yetmemesi veya kredi kartının eksik bakiye vermesi sonucu sırada bekleyenlerin sinir katsayıları artıyor.

 

Büyük alışveriş zincirlerinin çarşaf çarşaf reklamları sonucu buralara gidenler bu sıkıntıları yaşarken, ekonominin daralmasına rağmen karlarına kar katan zincir alışveriş merkezleri birkaç kişiyi daha istihdam edip kasaya koymaya üşeniyorlar.

 

Bu arada hepinizin de dikkatini çekmiştir. Eskiden bu tür marketlerde kasaya bakan elamanın yanında bir de aldıklarınızı poşete koyan elemanlar vardır. Zaman içerisinde bu elemanlar alındı, sadece kasaya bakan kasiyerler kaldı. Şimdi o kasiyerler hep içerideki düzenlemeye bakıyor ve hem de kasaya bakıyor. Bir de artık bazı marketlerde poşet bile verilmez hale geldi.

 

Hem paramızla alışveriş yaparken sıkıntılar çekiyoruz, hem de psikolojimiz bozuluyor. Bütün bunların yerine mahalle bakkallarına gereken destek ve teşvik verilerek onların ayakta kalması sağlanmalıdır. Mahallenin sırdaşı ve bekçisi gibi olan mahalle bakkalları sayısının artması en büyük dileğimizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.