Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Küçük esnaf can çekişiyor

Yaz aylarının sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde, neredeyse her cadde ve sokak üzerinde bulunan dükkanların en az birinde  “kiralık” veya “satılık” ilanı görmek mümkün. Dükkanların camekanlarına asılan bu ilanların ardından insanların iş başvurusu da doğal olarak artmaktadır.

 

Özellikle büyük alışveriş merkezlerinin açmış olduğu küçük ve sokak aralarındaki “ucuz” marketler bakkal esnafını adeta bitirme noktasına getirmiştir. Bakkalların tükenmeye başlaması ile düşük gelirliler için can kurtaran olan veresiye alışverişte sona ermiştir.

 

Artık marketlerin neredeyse her sokakta açılmaya başlanmış olması, ürünlerinin daha ucuz olması, evlere servis imkanı yaratmaları tüketicinin dikkatini çekmektedir. Bu marketlerin  aralarında rekabet yaparak alışverişi teşvik etmeleri, vatandaşların kredi kartına yüklenerek borçlanmalarına ve ödeme güçlüğü içine düşmelerine de neden oluyor.

 

Mahalle aralarında bulunan, mahallede yaşayanların durumunu bilen “bakkal amca” dönemi artık neredeyse sona ermektedir. Veresiye alabildiğimiz, evimizin anahtarını bırakabildiğimiz, hatta çocuklarımıza göz kulak olması için ricacı olduğumuz bakkal amca dönemi son günlerini yaşamaktadır.

 

Dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesini düşünmeden sadece nakit ve kredi kartı ile çalışan bu alışveriş merkezleri, parası olmayanlar için alışveriş yapılamayan bir yer olmaktadır. Buralarda pazarlıksız ve peşin para iş görmektedir.

 

Parası olanın alışveriş yapabildiği bu yerlerde ne yazık ki peşin alışveriş yapamayanlar çaresiz duruma itilmektedir. Beş kuruş dahi eksik olduğu takdirde size bir şey satamayan bu yerlerde çok kasadan dönen kişileri sizlerde görmüşsünüzdür.

 

Her yıl binlerce küçük esnaf kepenk kapatmaktadır. Bu insanlar daha sonra başka iş arayışı içerisine girmektedir. İstihdam seferberliği yaptığımız bu günlerde küçük esnafa yapılacak teşvik ve desteklerle istihdam sorununu da çözmüş oluruz.

 

Özellikle kültürümüzün bir parçası olan “bakkal amca”ları yaşatmalıyız diye düşünüyorum. Sevimli, itimat verici ve güvenilir bakkal amcalara bugünlerde daha çok ihtiyacımız var. Hem mahallemize ve hem de çocuklarımıza sahip çıkarlar, aynı zamanda da küçük paralarla alışverişimizi yapabiliriz.

 

Küçük esnafın yaşatılması, onların durumlarının düzeltilmesi, teşvik edilmesi ve mahallemizin sigortası olarak kalmaları gereklidir diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.