Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Falına bakayım mı?

Konya’da bulunan bazı kafelerde kahve falına bakmak gibi bir alışkanlıklar başladı. Kimisi tabela asarak kimisi ise gizliden kahve falı baktığını ilan ediyor. Günden güne taleplerin arttığı bu fal bilmecesi ne yazık ki insanların dikkatini çekiyor.

Hatta bu alışkanlık sadece Konya ile sınırlı değil. Gezdiğiniz veya görmeye gittiğiniz bir çok şehirde de aynı manzara ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle de sahil kenarlarında kahve, kağıt, kum ve tarot fallarına bakanlara rastlamışınızdır.

İnsanlar hayal ettikleri şeyleri veya kendilerince olması güzel şeyler sağlayacak durumları başkalarının ağzından duyması hoşlarına gidiyor anlaşılan. Evde kalanlar, iş arayanlar, canı sıkılanlar, piyango veya şans oyunlarından para bekleyenler hemen soluğu bir kahve falına bakanda alıyor.

Hatta bir falcının söylediğine inanmayan veya bir diğer falcıdan teyit ettirmek isteyenler artık falcı falcı dolaşıyor. Hatta bütçesinden hayli külliyetli miktarda parasını bunlara verenler var. Hayal etmeye ve hayal ettiğimizi başkaların ağzından duymaya ne kadar meraklıyız.

İnsanların içine düştükleri yalnızlık ve maneviyat boşluğu maalesef bu tür yollara başvurmalarına sebep oluyor. Hatta duyduğumuza göre  randevu ile çalışan falcılar bile varmış. İnsanlar evlerinin rızıklarını buralara veriyormuş.

Bu tür harcamalara verilen paraya yazık. Bu gibi işlere zaman ayırmak buralarda vakit öldürmekte yazıktır. Aklı başında olan birileri bu gibi safsatalara bulaşmaz. Kendisini buralarda söylenen laflara göre dizayn etmez. İnanmadığını söyleyip yine de fala baktırmak da bu kategoriye girer. Kendimizi dolayısıyla para ve zamanımızı böyle hurafelerle boşu boşuna harcamayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.