Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Cumhuriyetimiz 95 yaşında

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun  95’inci yıldönümü, yurt genelinde coşkuyla kutlandı. Bu noktada Konya, yine farkını ortaya koydu. Resmi devlet törenlerinin yanı sıra; halkın, sivil toplum kuruluşlarının, okulların, belediyelerin ve siyasi partilerin gerçekleştirdiği önemli organizasyonlara Cumhuriyeti doyasıya özümsedik.

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milletinin hürriyetine, bağımsızlığına pranga vurulamayacağının bir kez daha tescillendiği gün olan Cumhuriyetinin ilanının 95. yılını kutlamanın sevincini, heyecanını ve haklı gururunu hep birlikte yaşadık.

Aslında söz konusu vatan olduğunda Türk milletinin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını  bir kere daha göstermiş olduk. Türk Milleti, tarih boyunca milli birlik ve beraberliği ile bir çok badireleri rahatlıkla atlatmış ve varlığı sürdürmüştür.

600 yıl 3 kıtada hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşından sonra parçalanmış ve Anadolu’muz emperyalist devletler tarafından işgal edilmiştir. Bu emperyalist güçler güzel yurdumuzu işgal etmekle kalmayıp, Türk milletini her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış güzel vatanımızdan söküp atmak istediler.

Söz konusu vatanı olduğunda, yüce milletimizin gücünü Çanakkale’de tüm dünyaya gösteren aziz milletimiz Atatürk’ün önderliğinde, İstiklal Mücadelesinde imkânsızlıklar ve yokluklar içinde Türk milletinin birliğinin, beraberliğinin ve kardeşliğinin neleri başarabileceğini bir kez daha tüm dünyaya gösterdiler.

Milletimizin gücü karşısında işgal kuvvetleri arkalarına dahi bakmadan kaçtılar. İstiklal Savaşının Büyük Zaferle sonuçlanması Cumhuriyetle taçlandırıldı. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet; Türk milletine bırakılmış en büyük mirastır.

Bizler de bu mirasa sahip çıkarak, Türkiye Cumhuriyetini bulunduğu yerlerden daha yukarılara taşıyacağız. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimize tüm kazanımlarıyla birlikte sonsuza kadar sahip çıkacak, bizden sonra gelenler daha güçlü, daha büyük, daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için yılmadan, bıkmadan, usanmadan çalışacağız

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.