Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Çocuklarımıza dikkat edelim

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyelim” diye bir sözümüz var. Gerçekten güzel bir söz. Arkadaş vardır sizi başarıya ulaştırır. Arkadaş vardır sizi kötü yollara sürükler. O nedenle arkadaş seçiminde çok titiz davranılmalıdır.

Okulların açılması ile birlikte gazetelerde de uyuşturucu ile ilgili haberler çoğalmaya başladı. Zehir tacirleri özellikle orta dereceli okullar ve liselerin önünde kendilerine yeni kurban arayışı içine girdiler. Çocuklarımızı zehirlemeye ve hayatlarını karatmaya çalışan bu gibi kişilere karşı ebeveynler olarak da çok dikkatli olmalıyız.

Yeni ergenlik çağına giren çocukları kendisine hedef olarak seçen zehir tacirleri, okullar etrafında dolaşmakta bazı bağımlı kişiler vasıtasıyla gençleri zehirlemeye çalışmaktadır. Emniyet güçleri de bu zehir tacirlerini yakalamak için yoğun mesai harcamaktadır.

Ancak sadece emniyet güçlerinin çabası bu konuda yetersiz kalabilir. Ebeveynler olarak bizlerde çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Onları düşürmek istedikleri bu dipsiz kuyulara düşmeden ellerinden tutmalıyız.

 

Arkadaş ortamında bir kereden bir şey olmaz diyerek başlanan bu lanet uyuşturucu, çocuklarımızı esir almadan çaresine bakmalıyız. En güzel yolu emniyetle işbirliği içerisinde bu savaşa karşı bizde safımızı tutmalıyız.

Merak veya çevre tetiklemesi ile deneme ihtiyacı duymak sonu olmayan dipsiz kuyu içinde yol almaya benzer. Sonu yoktur hiçbir zaman. 'Bir kereden bir şey olmaz’ sözünün arkasına sığınarak ilk eroin deneyimini yaşayan kişiler veya çocuklar, ’Sadece bir kez denedim, zaten ben bağımlı olmam’ derken haftanın 7 günü eroin kullanan bir bağımlıya dönüşüveriyorlar.

Çocuklarımıza sahip çıkmaz, onların kimlerle arkadaşlık ettiklerine özen göstermesek Allah korusun,gözümüzden sakındığımız çocuklarımız bir gün uyuşturucu bağımlısı olabilir. Benim oğlum veya kızım böyle bir şey yapmaz diye düşünmeyin. Siz çocuklarınızla iyi diyaloğ kurarak onları dinleyin.

Çocukların  elbette  doğru arkadaşlarla geçirecekleri vakte ihtiyacı var ve bunun yanında çeşitli hobilerle vakit geçirebilecekleri, meslek edinebilecekleri ortamlar da oluşturmalıyız.

Okullardaki öğretmenlerinde bu konuda dikkatli olması gerekir. Ayrıca okul idarelei de okul önlerine arada bir baksalar hiç fena olmaz. Sonuçta gençlerimizin geleceği ve sağlığı söz konusu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.