Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Çanakkale, bir varoluş hikayesi

Çanakkale, bir varoluş hikayesi

Mustafa Kemal Atatürk 105 yıl önce bugün Çanakkale de komuta ettiği birliğe şu emri veriyordu; “ Ben size taarruz emretmiyorum, ben size ölmeyi emrediyorum”. 18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir.

Çanakkale zaferi; Şanlı ordumuzun, yüce milletimizin birlik ve beraberliğinin, kararlılığının, hürriyet aşkının sonucudur! Bu zafer; Yahya Çavuşlarıyla, Koca Seyitleriyle, Kınalı Alileriyle, kahraman Türk ordusunun zaferidir. Bu zafer; Evlatlarını kınalar yakarak düğüne gönderir gibi, cepheye gönderen anaların, babaların, yüreği vatan aşkıyla dolu milletimizindir...

Bu destan,  büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi bir lider hediye etmiştir. Çanakkale de tanınan Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkarken, etrafında kenetlenen ona inanan bir ulus vardı. Bu ulus Türk bağımsızlık savaşını hep birlikte verdi. Çanakkale'de yanan meşale Samsun'dan tüm Anadolu'ya yayıldı. Cumhuriyet bu inançlı ve kararlı ulusun birlikteliğiyle kuruldu.

Her yönüyle bir direniş sembolü olan Çanakkale Savaşı, hem Türk askerinin cesaretini ve gücünü hem de Türk milletinin fedakârlık ve imanını bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir. Milletimiz en zor şartlarda dahi, kendine yönelik içten ve dıştan gelen saldırılara göğüs germiş, Atatürk'ün etrafında birleşmiştir.

İşte, bu yüzden, Atatürk ilke ve devrimleri, ulusumuzun güvencesi ve garantisidir. Tüm dünyanın bilmesi gerekir ki, her kim, Atatürk ilke ve devrimlerini yok etmeye, laik düzeni yıkmaya, ulus devleti parçalamaya kalkışırsa geçmişte olduğu gibi bugün de karşısında yüce Türk milletini bulacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygularla; Gurur ve sevinçle kutladığımız Çanakkale Zaferi'nin 105. yıl dönümünde, ölümleriyle bile yıllar ötesine ders olmayı başarmış Çanakkale şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu destanı kanları ve canları pahasına yazan kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.