Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Camiler Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ekim ayının ilk haftasını 1986 yılında ‘Camiler Haftası´ olarak ilan etmiş, o zamandan itibaren bu hafta ‘Camiler Haftası´ olarak kutlanmaktadır. 2003 yılından itibaren de Camiler ve Din görevlileri haftası olarak kutlanmaya devam edilmektedir.

Camiler, Müslümanların bir araya toplandığı, sosyal barış ve iletişimin kurulduğu kutsal mekanlardır.  Ancak camilerimizi din görevlilerimizden ayrı düşünmek mümkün değildir. Çünkü günün beş vaktinde camide bulunan, hatta zamanlarının çoğunu camide geçiren din görevlilerimiz, cami ile iç içe olmuşlar, adeta cami ile özdeşleşmişlerdir.

Sadece camiye gelen cemaatle yetinmemiş görev yaptıkları yerlerdeki hastalar, çocuklar, yetimler, öksüzler, fakirlere de yakın ilgi göstermiş onların dertleriyle yakından ilgilenen din görevlilerimizi camilerden ayırmamız mümkün değildir.

Mescit ve camilerimiz hem Allah´a ibadet edilen hem de ilim ve hikmet öğrenilen şerefli mekânlardır. Allah katında en makbul yerler olan camiler,  içinde Rabbimizin adını andığımız, kulluğumuzu, dualarımızı, niyazlarımızı O´na arz ettiğimiz mukaddes yerlerdir.

Camilerimiz; dil, renk, ırk, makam, mevki farkı gözetmeden mümin gönülleri birleştirir, birliğimizi pekiştirir, imanımızı ve istiklalimizi simgeler. Minâreleri tevhîdin sembolü, ezanları şehâdetin temeli, mihrap, kürsü ve minberleri hak ve hakikatin sesi, safları huzur ve güvenin teminatıdır.

Bizler caminin değerleriyle kurulan bir medeniyetin varisleriyiz. Sadece ibadetlerimiz değil, tarihimiz, edebiyatımız, örf ve adetlerimiz camiyle iç içedir. Nitekim İstiklal mücadelemizin en önemli birleştirici merkezlerinden biri camilerimiz olmuştur. Aynı şekilde 15 Temmuz hain darbe girişiminde, minarelerinden yükselen salâlarıyla, camilerimizin ne kadar önemli olduğu açıkça görülmüştür.

Aziz milletimizin cami ve Kur´ân kurslarımızın ihyâsı için gösterdiği destek ve fedakârlıklar ker zaman hayırla yâd edilecektir. Geçmişten günümüze camilerimizin maddi ve manevi îmârı için gayret gösterenlerden ahirete irtihal edenlere Yüce Allah´tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum. Bu hafta nedeniyle camilerimizde görev yapan din görevlilerimize sağlıklar diler, toplumsal dayanışmayı sağlamaları yönünde yaptıkları özverili çalışmalarda başarı dileklerimi sunarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.