Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Biraz daha dikkat!

Bazı yardım kuruluşları, kurumlar ve derneklerin yaptıkları yardımları ve bu yardımı alanları gazetelerde teşhir etmelerine bir anlam veremiyorum. Bizim inancımıza göre sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Ama gelin görün ki bazı yardım kurumları yaptıkları yardımları sadece göstermekle kalmıyor adeta insanın gözüne sokuyorlar.

Bundan önceki senelerde bu gibi yardımlaşma konuları gazetelerde yer almazdı. Sadece yardım kurumu ile ihtiyaç sahibi arasında halledilirdi her şey. Ama aradan zaman geçti ve yardımın veriliş ve teşhir şekli de dğişti.

Aslında toplumsal yardımlaşma ve dayanışma için belli kurallar var. İnsanlar bunlara göre yardımlarını verirlerdi. Ancak artık kurallarda değişmeye başladı galiba. Yardım kurumları nerelere ve kimlere yardım yaptığını çarşaf çarşaf sergilemekten geri kalmıyorlar.

Günümüz yardım kuruluşlarının ana gayesi, amaca ulaşabilmek için bütün insani ve vicdani değerleri çiğneyeceksin, toplumun geleneklerini elinin tersi ile iteceksin ve yaptığın sözde yardımların gazetelerde bolca propagandasını yapacaksın.

 

Hem başkalarının parası ile yardım yapacaksın hem de kendinin veya kurumunun reklamını yapacaksın. Allahım, insanlık ne durumlara gelmiş. Yardım kuruluşlarımızın geldiği bu noktada artık insanlığın iflası anlamına gelmektedir.

Yardımlaşmanın gayesi ve etiği, sadece yardım edenle yardım arasında olmalıdır. Makbul ve tercih edilen budur. Bunu bazı kurumlarımız ve kuruluşlarımız çok güzel yapmaktadır. Sessiz, sakin ve reklamsız bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Yardımlaşma kurumlarımızdan biraz daha insana ve değerlere saygı bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.