Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Açık havada iftar sonrası

Ramazan ayının yirminci gününe geldiğimiz ve hava sıcaklıklarının da adeta tavan yaptığı bu günlerde, özellikle tatil günlerinde vatandaşların en büyük zevki serin ve ağaçlıklı yerlerde iftar yapmak oluyor.                            

Oruç olan vatandaşlar hem sıcaktan biraz olsun kaçmak ve de dinlenmek, stres atmak, yoğun iş temposundan fırsat bulup yorgunluk atmak isteyenlerin piknik alanlarında gezip dolaştığını görüyoruz.

Meram’dan başlayarak diğer bütün park ve piknik alanlarında hafta sonları adeta iğne atsan yere düşmez misali kalabalıklar yaşanıyor. Ancak bu piknik alanlarını korumak ve çevremizi temiz tutmak adına gerekli özen ve itinayı gösterdiğimiz söylenemez.

Mesire ve piknik alanları bizimdir, temiz tutmalıyız, korumalıyız. Nasıl olsa bir daha gelmeyiz buralara zihniyeti ile sağı solu kirletmemiz hiç de hoş bir davranış değildir. Çevreyi kirletmekle kalmıyoruz, kendi sağlığımızı bile hiçe sayıyoruz.

Özellikle devlet kurumlarında çalışanlar hafta sonlarında ailece piknik yerlerinde, mesire alanlarında hafta sonunun tadını çıkarıp, dinlenmeye çalışıyor ve serin bir ortamda iftar yapmak için gayret sarfediyor.

Dinlenmek için kullanılan mesire alanlarının bir sefere mahsus kullanılmadığını, sizden başkasının da oradan istifade edeceğini unutmayın. “Aslan yattığı yerden belli olur” atasözünden esinlenerek herkesin gittiği, oturduğu, eğlendiği yeri, alanı koruması, kontrol altında kollaması gerekir.

Eğer çevre kirliliği hepimizi ilgilendiriyorsa, sorunun çözümü içinde hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Gittikçe çoraklaşan ülkemizde  ağaca yeterince önem verilmediği için

pikniğe gittiğimiz zaman gölgesinden istifade etmek için aradığımız ağaçlar hayatımızın en önemli unsurları olmalıdır.

Özelikle Cumartesi-Pazar günleri vatandaşların vazgeçilmez uğrak yerlerinden olan mesire alanlarını kullananların biraz sağduyulu ve duyarlı davranması için sorumluluk bilincinde hareket etmeleri toplum olarak beklenen davranışlardan biridir. Bir poşet, bir kağıt parçası deyip geçmeyelim. Herkes piknik sonrası çöpünü kontrol altında tutmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.