Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

24 Haziran’a doğru

24 Haziran seçim çalışmalarına  seçime girecek partiler yoğun bir şekilde hazırlanmaktadır. Siyasi partiler milletvekili adaylarını birer birer açıklamaya başladılar bile. Bundan sonra adayların saha çalışmaları ile seçime kalan 32 gün yoğun geçeceğe benziyor.

Ancak gerek siyasi partilerin ve gerekse de milletvekili adaylarının vatandaşa açıklaması gereken yeni bir seçme işi var. Çünkü 24 haziran da oy kullanacağımız iki seçme işini de ilk kez deneyeceğiz.

Yine bu seçimde ilk kez olarak ittifaklara da oy vereceğiz.  Özellikle Ak Partili ve MHP’li parti yöneticilerinin ve milletvekili adaylarının vatandaşı çok iyi bilgilendirmesi gerekiyor. Tabi diğer ittifak yapan partilerde aynı bilgilendirmeyi seçmenlere yapmak zorundadır.

Bu seçimlerde birinci olmak yetmiyor artık. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en az yüzde 50 +1 almak gerekiyor; milletvekili seçimlerinde ise yüzde  50 + 1 almak da yetmeyebilir. Nasıl olursa, bu seçimden de birinci çıkarız rehaveti, Cumhur İttifakı’nın seçim çalışmalarına net bir biçimde yansıyor zaten. Önceki seçimlerdeki heyecan, hava ve hırs bu seçimlerde görülmüyor.

Milletvekili seçim sistemine getirilen ittifak modelini de vatandaşlarımız ve siyasetçilerimiz yeterince anlayabilmiş ve anlatabilmiş değil. İktidarı destekleyen seçmen cenahındaki durum şu: Şu ana kadar girilen bütün seçimlerden galip çıkan Ak Parti’nin ve Erdoğan’ın öyle ya da böyle bu seçimleri de alacağı düşüncesiyle bir rahatlık ve rehavet var.

Muhalefet cephesi için de durum çok farklı değil: Seçmen ve teşkilatlar bu konuda bilgisiz ve yetersiz. Muhalefeti destekleyen bir kısım seçmende de yine sistemi bilmemekten kaynaklanan bir boş vermişlik duygusu olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz. Muhalefete destek verecek seçmen de, tıpkı iktidara destek veren seçmen gibi; bu seçimlerde birinci olanın kazanacağını düşünüyor.

Bu seçimlerde birinci olan değil, salt çoğunluğu alan kazanacak. Yani, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde, ilk turda birinci olması, ikinciyle arasında önemli oy farkı olması zafer ya da yenilgi getirmeyecek, taraflar için. En az yüzde 50 + 1 oy almak gerekiyor. Erdoğan ilk turda yüzde  50 + 1 oy alamazsa, ikinci turda muhalefetin en güçlü adayıyla yarışacak.

Eksik bilinen bir husus da, ittifakta kullanılacak oyların değerlendirilmesi hususu.  İttifakta kullanılacak oyları herkes kendi partisine atabilecek, ancak hesaplanırken önce ittifak oyu, ardından da ittifak içinde partilerin oyları ayrı ayrı değerlendirilecek.  

24 Haziran akşamı pişman olmak istemeyen partiler için kendilerini ve seçim sistemini anlatmak hayati önem taşımaktadır. Pişman olacağınız kıl payı yenilgi tatmamak için  bu şart.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.