Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

15

16 Nisan tarihinde yapılan referandumun ardından milletvekili sayısının 600’e çıkması ve  nüfusumuzun artması sonucu 14 olan milletvekili sayımız yeni düzenleme ile 15’e çıktı. İnşaalah Konya ve siyasiler için “15” rakamı uğurlu bir sayı olur.

 

Hepinizin de bildiği gibi son seçimde Konya’dan 12 milletvekili Ak parti’den, bir milletvekili CHP’den ve bir milletvekili de MHP’den Meclis’e gitmişti. Milletvekili sayısının “15” e çıkması sonucu Konya’nın Ankara’da temsil gücü daha da artacak.

 

Yeni düzenleme ile bazı illerde 45 veya 50 bin oyla bir milletvekili çıkartılırken Konya’da  bu rakam yüz bini geçmektedir. Bu da demek oluyor ki, diğer illerde bir oyun yaptığını Konya 2 oy ile yapabiliyor. Bu da bize Konya’daki oyların ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir.

 

Milletvekili sayısının “15” olması ile aday adayları sayısının artacağı gibi aday belirleyecek olanlar içinde bölgesel dengeleri korumaları etkili olacaktır. Ak Parti’ye büyük oranda oy veren Akşehir, Seydişehir, Ereğli ve Beyşehir gibi ilçelerimizden aday adayı olacak kişilerinde şansı artacağı gibi bölgesel dengelerde en adil şekilde dengelenecektir.

 

Son seçimde büyük bir atılım yaparak 12 milletvekili seçtiren Ak Parti’de vekil sayısının “15” e çıkması ile yoğun çalışmalar olacağı bir gerçektir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başına geçmesi ile güçlenen Ak Parti, fazladan bir milletvekilini hanesine yazmak için teşkilat olarak boş durmayacağı kesindir. Ancak bu arada MHP ve CHP teşkilatları da  birer olan milletvekili sayılarını artırmak için daha çok çalışacaklardır.

 

Şimdiye kadar 2 milletvekili ile Konya’yı Ankara’da temsil eden MHP, 7 Haziran seçimlerinde bu sayıyı bire düşürmüştü.MHP, yeni bir ruh ve heyecanla 2019 seçimlerinde hiç olmazsa iki milletvekili sayısını yakalamak veya bu sayıyı üçe çıkarmak için yoğun çalışmalar yapacaktır.

 

Aynı şekilde CHP’li teşkilatlarda bir artan milletvekili sayısını kendi hanelerine yazmak için teşkilat olarak yoğun ve etkili çalışmalara imza atması bekleniyor. “15” milletvekili sayısının hayırlı olması dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.