Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Protokol sorun olmamalı

Protokol sorun olmamalı

AK Parti, hükümete geldiğinden itibaren belki de en çok bürokrasiden şikayet ederdi. Hatırlarsınız. Ve şimdi 14 yıllık iktidar boyunca bu konuda bir değişiklik var mı derseniz; belki çok ufacık bir değişiklik olabilir. Ama sadece o kadar…

Mesela bir bakan geliyor, öyle bir koruma önlemi ki, yani salonda ne olması düşünülüyor anlamak güç.

Halbuki bu bakanlarla, bakanlığa gittiğinizde veya TBMM’de oturup bir bardak çay içmeniz oldukça kolay. Ama iş bir yere ziyarete gelince ne hikmetse güvenlik müthiş derecede yükseltiliyor ve yanına kimse yaklaşamıyor.

Onu bırakın bir programda belediye başkanları veya vali veya milletvekilleri için bile geçerli bu gereksiz güvenlik önlemleri…

Ve çoğu zaman aslında bu önlemlerin arkasında kişinin kendisinden çok “kraldan çok kralcılık yapan” bir ekip olduğunu görüyoruz.

Artık ülkede bazı şeylerin değişmesini herkese benimsetmeliyiz. Yani artık bu ülkede protokol olma mantığını ortadan kaldırmalıyız. Bir toplantıya gidiyoruz bakıyoruz ayrı bir oda yapılmış, protokol o ayrı odada oturuyor, diğerleri umuma açık tabir edilen yerlerde.

Konya’da bayramlaşma etkinliği yapılır her bayramda. Herkes Konya’nın yöneticileriyle tokalaşır bayramlaşır. Ondan sonra bu beraber tokalaşarak bayram kutlayanlardan protokole dahil olanlar, ayrı bir yerde kendilerini soyutlayarak sohbet ederler. İyi de daha birkaç dakika önce tokalaşıyorduk, ne oldu da yerlerimiz ayrıldı?

İşte bu mantık artık eski Türkiye’nin mantığıdır. Artık yeni Türkiye vardır ve yeni Türkiye’de bu tür saçma sapan ayrımcılıklara yer yoktur.

Yani artık protokolde oturan kişi aslında diğer tarafta oturan kişi sayesinde orada oturabildiğini düşünmek zorundadır. Yani protokolde oturan kişinin orada oturmasının müsebbibi, diğer tarafta oturanlardır. O zaman onlardan ayrışmak yerine onlarla bütünleşmek protokolün görevi olmalıdır.

Yapılan toplantılarda en ön tarafın protokol olarak ayrılması, mesela valinin, belediye başkanın ve diğer erkanın en önde oturmasının bir sebebi var mıdır? Yani Sayın Vali acaba dördüncü, beşinci sıraya oturamaz mı? Sayın Belediye Başkanının gözleri sahneyi mi göremiyor da en önde oturmak zorunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aslında bunun da ipuçlarını verdi. Kendisi zaman zaman farkındaysanız böyle programlarda en öne değil, ortalara bir yere oturmaktadır.

Yani protokol takıntısından artık uzaklaşmak ve erişilmezmiş gibi göstermek devri kapanmıştır. Yeni Türkiye’de bu tür kompleksler ortadan kaldırılmalıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR