Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Japonlardan alınacak örnekler

Japonlardan alınacak örnekler

Geçtiğimiz gün çok sevdiğim bir arkadaşım sosyal medyadan bir yazı gönderdi. Bugün o yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Hem hafta başında bir coşku oluştursun hem de belki yeni bazı kararlar almanıza yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Konu Japonlar…

Japonlar, ne Hristiyan, ne Musevi, ne de Müslüman. Ne peygamberleri, ne de kutsal kitapları var ama inandıkları insani değerler ile bütün dünyaya ders verdiler. Demek ki insan olmak, başka bir şey.

“JAPONLAR'DAN ÖĞRENİLMESİ GEREKEN 10 TEMEL İLKE

1. AĞIRBAŞLILIK: Hiçbir dövünme ya da aşırı hareketlerle ıstırap ifade etme görüntüsü yok. Üzüntünün kendisi yüceltildi.

2. ONUR: Su ve yiyecek kuyruklarındaki disiplin. Hiçbir kaba söz ya da sert el kol hareketi yok. Sakinlikleri övgüye değer.

3. YETENEK: Örneğin, inanılmaz mimarlar. Binalar sallandı ama yıkılmadı.

4. ERDEM: İnsanlar sadece o anda gereksinimleri olanları aldılar. Başkaları da bir şeyler alabilsin diye.

5. DÜZEN: Hiçbir dükkân yağmalama yok. Yollarda korna çalmak, sollamak yok. Sadece anlayışlı tavırlar.

6. ÖZVERİLİ: Elli çalışan deniz suyu pompalamak için nükleer reaktörlerin içinde kaldı. Bunların yaptıklarının karşılığı nasıl ödenebilir?

7. DUYARLILIK: Lokantalar fiyatlarında indirim yaptı. Korunmayan bir bankamatiğe hiç kimse saldırmadı. Güçlüler zayıflara baktı.

8. EĞİTİM: Yaşlılar ve çocuklar dahil herkes ne yapacağını tam olarak biliyordu. Aynen de yaptılar.

9. MEDYA: Bültenlerde kendilerini mükemmel bir şekilde dizginlediler. Aptalca konuşan muhabirler/spikerler yoktu. Sadece sakin bir şekilde yapılan habercilik. En önemlisi de, durumdan faydalanarak kolay yoldan kendine pay çıkarmaya çalışan politikacılar yoktu.

10. VİCDAN: Bir mağazada elektrikler kesildiğinde, insanlar aldıkları şeyleri tekrar raflarına koydular ve sessiz bir şekilde çıktılar.”

Ne dersiniz ilginç değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR