Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Bölücüler cezalandırılmalı

Bölücüler cezalandırılmalı

Bir Konyaspor maçı daha istediğimiz gibi sonuçlanmadı ancak skorundan çok maç sonu olayları konuşulmaya devam ediyor.

Konyaspor’un son dönemlerde gerek hakemler tarafından gerekse takımın içerisindeki bazı oyuncular tarafından haksızlığa uğradığı aşikar. Ancak Konyaspor’un uğradığı haksızlıklar, Konya’nın uğradığı haksızlıklarla bir bütün oluşturmakta.

Göztepe maçında hem de şeref tribününde, ne düşündüğü, neye inandığı ve insanlık konusunda fikri olmayan birisi tutuyor bizim yöneticilerimize “yobazlar gidin camiye namaz kılın” diyor.

Alla alla, bu nasıl bir zihniyettir ki, yöneticilere küfür etmiyor, oyunculara küfür etmiyor, nasıl bir bilinçaltı varsa “yobazlar camiye gidin” diyor.

Daha sonra Göztepe Spor yöneticileri özür üstüne özür diliyorlar. Hatta daha sonra Konyasporlu yöneticileri teker teker arayan Göztepe Başkanı Mehmet Sepil ve Başkan vekili Talat Papatya özürlerini belirtiyorlar.

Burada aslında dikkat çekmek gereken bir konu var. Bu da İzmir’in değerlendirme içerisinde, toplumun sosyolojisinden çok çok uzak olduğudur.

Yani modern olmak toplumdan kopmak olmamalıdır. Topluma önyargı ile bakmak olmamalıdır. Toplumun değerlerinden uzaklaşmak demek değildir.

Modern olmak, toplumda geleneksel tabular varsa, bunları değiştirebilmek konusunda öncü olabilmektir.

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi İzmir’de de Konya hakkında gelişen yanlış inanışlar vardır. Bu önyargılı ve yanlış inanışlar asıl “yobazlık” kavramını taşımaktadır.

Toplum sosyolojisini ve Türk toplumunun yapısını gösterebilmek için şunu belirtmek gerekir: Konya’da CHP’lisi de, MHP’lisi de, AK Partilisi de ve hatta HDP’lisi de camiye gider ve namaz kılar. Aynen Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi…

Türk toplumu, ekonomi-politiğiyle, inancını karıştırmaz. Zaten bu nedenle bu topluma yobaz denilmez.

İşin teorik kısmı budur. Gelelim pratik kısmına;

Bu kendini bilmez şahıs, toplumu bölmeye çalışmasıyla, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ve hatta bu ceza kesinlikle futbol holiganlarına ders olmalıdır.

Çünkü artık ülkede hakaret etmek, birilerine saldırmak, kendi kafasındaki küçük dünyasıyla birilerine iftira atmak maalesef olağanlaşmıştır. Dolayısıyla bu tür olaylarda verilecek cezalar, birilerinin iftiraya ve hakarete uğramasının sonunu getirecektir.

Gerek Konyaspor yönetimi gerekse Konyalılar başta olmak üzere bu tür şuursuz saldırganların en ağır cezayı almaları için konuyu takip etmelidirler.  Tabii ki bununla kalmayıp, emniyet güçleri de bu işe fırsat vermemelidirler. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR