Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Uyuşturucu ve terör

Uyuşturucu ve terör

Günümüzde insanlığın en büyük düşmanları uyuşturucu ve terördür. Zira uyuşturucu ile terör aynı elmanın iki yarısıdır, kardeştir, ortaktır ve işbirliği içindedir.  Her ikisi de birbirinden nemalanmakta ve insanlığın başına bela olmaktadır.

 

Ülkemizde de uyuşturucu ve teröre karşı büyük mücadeleler verilmekte, insanları bu iki beladan korumak amacıyla etkin mücadeleler edilmektedir. Ülkemiz uyuşturucu ile yaptığı mücadele ile dünyada örnek gösterilecek ülke haline gelmiştir.

 

Aynı şekilde terörle mücadele de büyük kazanımlar elde eden ülkemiz, yurdun dört bir tarafında terör ve yardakçılarına unutulmayacak dersler vermektedir. Kahraman em niyet güçlerimizin can siperane çalışmaları her türlü takdirin üstündedir.

 

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin BM 2016 raporunda dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 29 milyona ulaştığına dikkat çekildi. Rapora göre, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5’i, bir başka ifadeyle 15-64 yaşları arasında yaklaşık 250 milyon kişinin 2014 yılında en az bir uyuşturucu madde kullandığı görülüyor. Madde kullanım bozukluğu olan kişilerin sayısı altı yıldan beri ilk defa artarak 27 milyondan 29 milyona ulaşmış bulunuyor. Madde kullanım bozukluğu olan her 6 kişiden ancak 1’i tedavi oluyor.

 

Uyuşturucu ile mücadeleyi terörden ayıramayız. Ülkemizde de uyuşturucu kullanma yaşı her geçen gün düşmektedir. Başta anne babalar olmak üzere tüm devlet kurumları ve STK’lar uyuşturucu konusunda yoğun bir faaliyet içinde olmalıdırlar.

 

Hiçbir evladımız bu amansız belanın kıskacında yok olmamalıdır. Çocuklarımızın arkadaşlarına dikkat etmeliyiz. Onlarla arkadaş olarak sabırla dinlemeli ve  yol gösterici olmalıyız. Çocuklarımızı uyuşturucu ve terör belasından korumak için güvenlik güçlerimizle ortak hareket etmeli ve onlara her türlü yardımda bulunmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR