İlla ki acı bir olay beklemeyelim…

Gerek gazetelerde gerek köşe yazılarında defalarca gündeme getirdiğimiz, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Konya Şehit Aileleri arasındaki kavşağın durumunu bir kez daha duyurmak istiyorum…

İhsaniye Kavşağı-Tren Garı ve Demiryolu Caddesini birbirine bağlayan bu kavşak bölge açısından önemli bir konuma sahip. Önemli olduğu kadar özellikle sabah ve akşam saatlerinde o kadar yoğunluk yaşanıyor ki bu durumu anlayabilmek için illaki sabah saatlerinde burada fazla değil 10 dakika bir gözlemde bulunmanız yeterli…

Ve bu kavşakta abartmıyorum kazanın yaşanmadığı bir gün çok nadirdir. Allaha şükürler olsun ki kazalar şimdilik sadece maddi hasarlı. Ancak araçlar ile birlikte yayalarda bu kavşaktan geçmek için büyük çaba harcıyorlar.

Adalhan ve İhsaniye istikametinden gelen araçlar ile Lalebahçe ve İstasyon istikametinden sanayiler istikametine gitmek isteyen araçların sabah saatlerinde oluşturduğu yoğunluk yüzünden sürücüler bir birlerine yol vermemek için adeta yarışıyorlar.

Buldukları bir boşluktan geçmek isteyen sürücüler ise bekleyen akıbet maddi hasarlı bir kaza…

Burada meydana gelen son kaza, sakın hafife almayın az kalsın bir faciaya neden oluyordu. İhsaniye istikametinden gelen özel oto istasyon istikametinden gelen plastik yüklü kamyonetin tam yakıt deposunun olduğu yere büyük bir hızla çarpınca kamyonetin yakıt tankı patladı ve ortalık bir anda yakıt ile doldu.

Şans eseri yakıtın alev almaması belki de daha büyük bir faciayı önledi.

Ama her zaman böyle şanslı olamayabiliriz. Allah korusun çarpışan otolar kazayı maddi hasar ile atlatıyor. Peki aynı kavşaktan geçmek isteyen bir yayanın kazaya karışması vicdanlarımızı sızlatabilir.

Gelin illa ki bir acı sonuç beklemeden bu kavşağa da bir önlem alın. İhsaniye Kavşağı ve İstasyon önündeki lambalar ile buraya yapılacak lambalar arasında yeşil dalga uygulamasını sağlarsanız trafik seyrini de olması gerektiği şekilde sağlamış olursunuz.

O zaman ne İhsaniye Kavşağı'nda bir yoğunluk yaşanır, ne İstasyon Caddesi'nde ne de Demiryolu Caddesi'nde.

Gelin bu teklifimizi bir değerlendirin ve burayı kullanmak zorunda kalan sürücülerin hayır duasını alın.

Bu arada hukukçu bir arkadaşım burada kazaya karışan araç sahiplerinin haklarını doğru şekilde öğrenmeleri ve anlatmaları halinde bilirkişi raporlarına kavşağın durumunu da yazdırma imkanlarının olduğunu söyledi.

Ben işin hukuki yönünü bilmem ona bilirkişi karar verir benim söylemek istediğim sadece vicdani yönü. Sabah erken saatlerinde işlerine gitmek için bu caddeyi kullanmak zorunda kalan sürücülerin stres içerisinde değil huzur içerisinde iş yerlerine ulaşmalarının sağlanması.
Yine de ben sadece söylerim büyüklerimiz bilir…
Kalın sağlıcakla.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar