Biz de gittik Van'a doğru…

Giderem Van'a doğru/ Yolum İran'a doğru. Kes başım kanım/ Kadir bilene doğru
Vanlıyam hem Men şanlıyam/ Kılıcı kanlıyam. Özüm sözüm birdir/ Men bu yurda bağlıyam

Evet, bu güzel türkülerin dizelerinde de yer aldığı gibi bizler de Konya'dan kalktık Van'a doğru gittik. Konya'dan çıkışta Van gezisinin nasıl olacağı konusunda niye yalan söyleyeyim ben dâhil belki birçok arkadaşın kafasında soru işaretleri vardı.

Daha önce iki kez gitmiştim ancak sadece merkezde kısa süre kaldığım için çok fazla tanıma ve gezme imkânım olmamıştı Van'ı.

Ancak bu gezimizin uzun olması nedeniyle Van'ı daha yakından tanıma imkânımızın olacağı kesindi.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti iş birliği ile düzenlenen gezi programının iyi geçmeyeceği endişesi daha Van'a adımımızı atar atmaz kafalarımızdan silindi.

Öyle ya, terör belası ile yıllardır mücadele eden, üst üste yaşadıkları depremler ile yüzlerce insanını toprağa veren, yerle bir olan bir şehirde nasıl bir sosyal hayat vardı? Yaşantıları, sosyal ve ekonomik durumları nasıldı?

Bölgede yaşanan onlarca olumsuzluklara rağmen Van halkı nasıl bir yapı içerisindeydi? Tüm bunları düşünerek ve endişe ederek geldiğimiz Van'da tüm bu olumsuzluklar anında kafalarımızdan silindi.

Gezinin gerçekleşmesinde emekleri olan 3 güzide kurum hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış ve bizlere olağanüstü bir program hazırlamıştı.

Elit World otele geldiğimizde ekipteki arkadaşlar, hemen kendilerine oda arkadaşı seçmeye başlamıştı.

Ama o da ne? Herkesin odası ayrı ve harika bir konaklama yeri. Teşekkürler…

Gezimizin ilk gününden son gününe kadar bizlere rehberlik yapan profesyonel turist rehberi Mehmet Emin Toktaş Van'ı tam manası ile tanıttı. Ama kendisinin her fırsatta üzerinde durduğu ve yinelediği bir ifade vardı, Van ve çevresinde yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle Van aşırı derecede turist kaybetti.

Sizlerden özellikle istediğimiz Van'ı gördüğünüz gibi herkese anlatın. Van'ın korkulacak bir yer değil, her karesiyle, tarihiyle, kültürüyle, tabiatıyla doğal güzellikleriyle kesinlikle gezilmesi gereken bir yer olduğunu anlatın.

Evet bu ifadelere kesinlikle katılıyoruz.

Burası o kadar güzel, insanı bir o kadar sıcakkanlı ki, girdiğiniz her yerde sıcak, samimi bir ifadeyle içten bir ‘hoşgeldin’le karşılanıyorsunuz.

Van'dan korkmayın, o kadar harika yerleri var ki anlatamam. Edremit'i, Ahlat'ı, Erciş'i, Tatvan'ı, Selçuklular Mezarlığını, oldukça hüzünlü bir hikayesi olan Akdamar Adası ve Kilisesi'ni, Van kahvaltısını, Van kedisini, otlu peynirini mutlaka görün ve tüm güzellikleri yaşayın.

Hele hele etrafı 450 kilometre olan 'Van Gölü' nün o harika gün batımını, suyunun özelliklerini, cilt ve deri hastalıklarına olan inanılmaz şifasını, sanki Akdeniz'in yüzlerce metresindeki açıklarında hissi uyandıran o tertemiz suda yüzme ve o tarifi imkânsız suyun keyfini yaşamak için bile olsa gidin.

Bir de en önemli ayrıntı Van Gölü çevresinde, nereden bakarsanız bakın karşınıza çıkan Artos Dağı var ya! Hani Vizontele filminde Yılmaz Erdoğan'ın (Deli Emin) televizyon vericisini dikmek için çıktığı dağ ve filmin çekildiği yer. Mutlaka görün.

Nerede kalacağız diye de kesinlikle düşünmeyin, harika odaları, en ince ayrıntısına kadar düşünülen hizmeti, güler yüzlü personeli ile Elit World otel sizleri bekliyor olacak.

Ve bizlere ev sahipliği yapan Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen ve birbirinden değerli tüm üyeleri, Van'da o kadar güzel bir birliktelik oluşturmuşlar ki görülmeye değer.

Kendilerini de öyle kabul ettirmişler ki anlatamam. Van'ın neredeyse en güzel yerinde gölün kıyısında ki, 'Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti Sosyal Tesisleri'ni Valilik 49 yıllığına gazetecilere vermiş. Ne güzel değil mi?

Evet, bir kez daha bu gezinin gerçekleşmesinde emeklere olan güzide üç kurumumuza yürekten teşekkür ediyorum.

Konya'dan ayrılırken kafamızda bir Van vardı, Van'dan ayrılırken kafamızda ayrı bir Van vardı.

Van'ı görmeden Van için birçok endişelerimiz vardı, Van'ı gördükten sonra çok güzel düşüncelerimiz. Niye yalan söyleyeyim eğer bir tatil imkânım olsun deniz kıyısı yerine Van'a tekrar giderdim.

Yani işin özü dostlar Van tek kelime ile görülmeye değer bir yer.

Size tavsiyem;

 Giderem Van'a doğru/ Yolum İran'a doğru. Kes başım kanım/ Kadir bilene doğru
Vanlıyam hem Men şanlıyam/ Kılıcı kanlıyam.Özüm sözüm birdir/ Men bu yurda bağlıyam türküsünü dilinize dolayın ve gidin Van'a doğru…

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar