Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Terörün ekonomimize maliyeti

30 yıldır terör belası ile uğraşan ülkemiz ekonomisi ciddi kayıplar yaşamaktadır. Ankara'da meydana gelen terör saldırısının piyasalar üzerindeki etkisi sürerken, uzmanlar yıllardır süren terör olaylarının Türkiye’ye faturasını çıkardı. Türkiye ekonomisine son 30 yıllık terörün toplam maliyeti resmi açıklamaya göre 1,2 trilyon ABD doları; diğer bir deyişle, yıllık maliyeti 40 milyar ABD doları yapıyor. Bu da son yıllarda verdiğimiz yıllık cari açık tutarına denk gelen bir meblağ ediyor.

 

Terörün Türk ekonomisine verdiği olumsuz etkileri incelerken son yıllarda derinleşen ve bitmek bitmeyen küresel durgunluğu da göz önüne alırken turizm gelirleri, ülke içine olan döviz akışı, yabancı yatırımlar gibi diğer etkenlere de bakmak gerekiyor.

 

 Rusya krizi ile yavaşlayan yabancı turist sayısının bu ardı ardına gelen terör olayları ile durma noktasına gelmesi; sadece otelcileri değil ülkenin dört bir yanındaki diğer esnaf guruplarını da etkileyeceği hesaplanmalıdır.

 

Yıllık 30 milyar ABD dolarını bulan turizm gelirlerimizin üçte birinin erime ihtimali bulunmaktadır ki bu yaklaşık 10 milyar ABD doları etmektedir. Ayrıca, bunun esnaf üzerinde ekonomimize çarpan etkisinin 25 milyar ABD doları etmesi ile ekonomimize bu alandan toplam etkisinin 35 milyara ulaşması söz konusudur.

 

Terör nedeniyle yabancı yatırımların yavaşlaması ile durgunluk yaşayan küresel ekonominin olumsuz havası ile ekonominin derinden etkilenebilme ihtimaline karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Sadece savunma sanayisinde değil, bir çok farklı konularda ülkemiz ekonomisine zarar vermekte olan terörün kökünün kazınması gerekmektedir.

 

Terörle mücadeleye ayrılan payın ülke ekonomisine dahil edilmesi ile Türkiye ekonomisi adeta uçuşa geçebilir. Zaten bunun bilincinde olan bazı ülke ve kuruluşlar, terör olaylarının devamı konusunda bazen açık bazense kapalı olarak teröre desteklerini devam ettirmektedir.

 

Ülke olarak ülkemiz ve gelişmekte olan ekonomimizin daha rahat olması adına yaşanan oyunları dikkatle takip etmeliyiz. Teröre prim vermemeli ve birlik ve beraberlik duyguları içerisinde tek vatan, tek bayrak ve tek devlet parolası etrafında kenetlenmeliyiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.