Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Kitap okumuyoruz

Teknolojinin hızla gelişmesi, akıllı telefon ve bilgisayarlarda saatlerce zaman geçirmesinin kütüphanelere zaten az olan ilgiyi daha da azalttığı ortaya çıktı. Kitap okumamaktan başka kütüphanelerin yerini dahi bilmiyoruz.

Dün 51. Kütüphane Haftasının açılışı yapıldı.5 Nisan’a kadar çeşitli etkinliklerle sürecek olan Kütüphane Haftası, yine öksüz ve boynu büküktü. Devletin büyük masraflarla  açmış olduğu devasa kütüphanelerde yüzbinlerce kitap okunmak için bekliyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de kitap okuyan sayısının, oranının hayli düşük olduğu kaçınılmaz bir gerçek.Yetkililer her ne kadar kitabın ve kitap okumanın faydalarından söz etmiş olsa da, maalesef kitap okumuyoruz ve okutmuyoruz.

Halkımız ve çocuklarımız için en güzel tutkunun okuma alışkanlı, en iyi dost ve arkadaşın da kitaplar olduğunun anlaşılmasını okuma alışkanlığını yaygınlaştırmalı, kütüphanelerden azami düzeyde faydalanmalarını sağlamalıyız.

En başta ebeveynler olarak bizler çocuklarımıza örnek olmalı, günde en az yarım saat kitap okumalıyız. Ancak maalesef hiç birimiz bunu başaramıyor. Çocuklarımızda kitaptan ve okumadan bihaber yetişiyorlar.

Oysa okuyanla okumayanın hiç eşit olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bilim ve ilmin tavan yaptığı günümüzde okuyanlar her zaman bir adım önde hayata başlamaktadır. Çocuklarımızın geleceğini hazırlamak  amacıyla ve güzel bir gelecekleri olsun istiyorsak kitap okuyalım ve okutalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.