Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. yılı

Kıbrıs Rum Kesimi’nin uzun yıllar süren mezalimini sonlandırmak ve adadaki Türk varlığını devam ettirip adaya huzur ve barışı tesis etmek için şerefli ordumuzun gerçekleştirmiş olduğu Barış Harekâtının 45. yıldönümünü büyük bir gururla kutladık.

Yüzyıllar boyu Türk yurdu olarak kalmış Kıbrıs’ın ve orada yaşayan Türklerin hakları bugün olduğu gibi uzun yıllardır dünya kamuoyu tarafından göz ardı edilmiştir. Kıbrıs’ta tarihin seyrini değiştiren, Kıbrıs Türkünü Ada’nın eşit ve ortak sahibi olarak hürriyetine kavuşturan bu kutsal harekât 45 yıl önce gerçekleşti.

Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların siyasi eşitliği üzerine kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1963 yılında sona ermesinden dolayı sözde Kıbrıs Cumhuriyeti, 1963 yılından beri Kıbrıs Türklerini temsil etmemektedir. Kıbrıs meselesinin bugüne kadar çözümsüz kalmasının sebebi de Kıbrıslı Rumların 1963 yılından bu yana Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmemesidir.

Bugün, Kıbrıs ve çevresindeki doğal zenginliklerin tek taraflı olarak kullandırılmak istenmesi de yüzyıllardır yapılan haksızlıkların bir tezahürüdür. Bütün dünya şundan emin olmalıdır ki, bütün Türkler için Türkiye Cumhuriyeti ne ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de odur ve asla masa başı oyunlarla birilerine verilecek bir karış dahi toprağımız yoktur.

Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesine her zaman destek veren Türkiye, Kıbrıs meselesine adil, kalıcı, Türk halkının siyasi eşitliğini ve meşru haklarını teminat altına alacak bir çözüm için kararlı bir diplomasi yürütmektedir. Kıbrıs konusunda ulaşılacak bir çözümün başta Doğu Akdeniz olmak üzere geniş bir bölgede olumlu yansımaları olacağı aşikârdır.  Rum tarafının da enerjisini gerginlik yaratmak yönünde sarf etmektense Doğu Akdeniz’in bir barış, istikrar ve işbirliği sahasına dönüşmesi için harcaması en büyük beklentimizdir.

Barış Harekâtıyla tesis edilen barış, istikrar ve huzurun devamını ve Kıbrıs Türk halkının kendini güvende hissettiği bir çözüme bir an önce ulaşılmasını temenni ederken, Barış Harekâtında görev almış tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.