Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

En hızlı Türkiye’de artıyor

En hızlı Türkiye’de artıyor

Çin’in Wuan kentinde başlayarak yaklaşık iki ayda dünyaya yayılan koronavirüs tehlikesi ülkemizde maalesef artarak devam ediyor. Hükümet yetkilileri tarafından alınan tüm tedbirlere rağmen artan koronavirüs vakaları konusunda yeni tedbir kararları her an gelebilir.

Sağlık Bakanı Fahreddin Koca, vakanın duyulmasından itibaren yaptığı tutarlı ve gerekli tedbirler ile virüsün ülkemize geç gelmesini sağlamıştır.Son olarak getirtilen test kitleri ile salgının önüne geçmek için çalışılmaktadır. Ülkemizdeki test sayısının düne oranla yüzde 25,2 arttı ve halen de testlere devam edilmektedir. Test merkezi sayısı  75'e ulaştı. Pozitif vakaların tespitinde daha hızlı ve avantajlı olundu böylece.

Yazı yazılırken alınan son bilgilere göre toplam test sayısı 92 bin 403, toplam vaka sayısı 13 bin 531, toplam vefat sayısı 214, toplam yoğun bakım hasta sayısı 847, toplam entübe hasta sayısı 622, toplam iyileşen hasta sayısı 243 oldu.Bugünkü test sayısı 15 bin 422, vaka sayısı 2 bin 704, vefat sayısı ise 46 olarak kayıtlara geçti.

Gelişmeler dikkate alındığında Dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında Türkiye 10 bin vaka sayısına en hızlı ulaşan ülke oldu. İtalya'da Covid-19 vakaları yaklaşık 40 gün sonra 10 bine ulaşırken Türkiye'de bu sayı 20 günde yakalandı.

Euronews'ün aktardığına göre; dünyada en fazla vakanın görüldüğü ülke olan ABD'de ise ilk vakanın tespit edilmesinden yaklaşık 2 ay sonra 10 bin vaka sınırı aşıldı. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan ve anlık güncellenen koronavirüs haritasında yer alan verilere göre; ABD, İran, Güney Kore, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa gibi salgının en etkili olduğu ülkelerde vakaların ilk ortaya çıkmasından sonraki ilk 10 gün içerisinde vaka sayısının en fazla arttığı ülke Türkiye.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.