Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Çocuklarınızı destekleyin

Günümüzde velilerin en büyük öncelikleri çocuklarının iyi bir eğitim alarak, toplumda güzel bir yer edinmeleridir. Ancak bunu becerebiliyor muyuz, orası da ayrı bir sorun. Çünkü,

Allah herkesi faklı yaratmıştır. Herkes her alanda başarılı olamıyor. Herkesin farklı alanlarda kabiliyetleri, yetenekleri ve ilgisi bulunmaktadır. Bizler her alanda becerikli olmalarını onlardan bekleyemeyiz.

 Hepimiz çocuklarımızın tüm derslerde becerikli olmasını istiyoruz. Ama bunu gerçekleştirmek herkes için mümkün olmuyor, karnelerin sizlerin ve bizlerin karnesi. Çocukların başarısızlıkları sadece onların değil, cezayı sadece onlara kesmemeliyiz.

 

 Cezayı biz önce kendimize kesmeliyiz. Onların hayatta başarılı olmalarını istiyorsak önce onları anlayacağız.  Sonra da kendimizi onlara anlatacağız. Aramızdaki iletişimi düzenlemeden, güven ortamı sağlamadan güzel bir sonuç alamayız.

 

Bunu da başarabilmek için çocuklarınızı destekleyin, motive edin, paylaşın, konuşun, olumlu yönlerini ortaya çıkartın; eleştirmekten, kıyaslamaktan uzak durun. Her şeye rağmen onlar bizlerin çocukları. Başarılı da olsa başarısızda olsa, onların her halükarda en son dayanıp güvenecekleri sığınacakları bizleriz.

 

Çocuklar sadece sizin değil aynı zamanda bizim bu milletin çocuklarıdır. Onların herhangi bir alanda başarılı olmaları, üretmeleri sadece sizlere değil bu millete, insanlığa hizmet olacaktır.

Çocuklarımızı çağdaş medeniyet düzeyinde eğitim ve öğretim almasına yardım ederek onları yeni şeyler öğrenmeye teşvik etmeliyiz.

 

Kıymetli veliler, çocuklarınızı destekleyin, motive edin, paylaşın, konuşun, olumlu yönlerini ortaya çıkartın; eleştirmekten, kıyaslamaktan uzak durun. Her şeye rağmen onlar bizlerin çocukları başarılı da olsa başarısızda olsa, onların her halükarda en son dayanıp güvenecekleri sığınacakları bizleriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.