Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Başkanlık sistemi mi?

1 Kasım seçimlerinin hemen ardından ülkenin önemli sorunlarının tartışılması ve çözüm yollarının belirlenmesi gerekirken başkanlık sistemi konusundaki tartışmaları hayretle takip ediyoruz. 7 Haziran seçimlerinin ardından ülkede yaşanan durgunluk, sıkıntı ve ekonomideki başıboşluğun konuşulması gerekirken bu başkanlık söylemleri nereden çıktı?

7 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti’ye oy kaybettiren konuların önde gelenlerinden biri de başkanlık sistemi tartışmaları değil miydi? Daha kendi partilileri arasında bile yeterli desteği bulamayan başkanlık tartışmalarını tekrar gündeme getirmek, AK Partililere hiç yakışmadı.

Şimdi insana sormazlar mı? Bugünün en acil meselesi, başkanlık sistemi midir? Yanlış zamanda ve yanlış biçimde yapılan tartışmalardan sonuç alınabilir mi?  Bana göre hayır. Nitekim bütün çabalara rağmen, bu tartışma halk tabanında beklenen ilgi ve alakayı görmeyecektir.

7 Haziran’daki bu yanlış propagandayı anlayan AK Partililer 1 Kasım seçimleri öncesinde ise, ne Sayın Cumhurbaşkanı ne de AK Parti sözcüleri, başkanlık sistemi konusunu açmadılar.

Ancak dünden itibaren bazı kişiler yeniden başkanlık sistemi diye tutturmaya başladılar. Hayret edilecek bir diğer konu da, HDP’lilerden bazılarının da bunu destekler açıklamada bulunmaları.

Amaç sadece gündem saptırmak değil midir? Başkanlık sistemi konusu, ülkenin zaruri konuları arasında bir sıralama yapacak olursak belki de ilk yüze bile giremez. HDP’lilerin desteklemesini de, gündemi oluşturan PKK’ya karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin vermiş olduğu  ağır yenilgiyi gündemden düşürmek için bir oyun olarak görüyorum.

Ülkemizde hemen her konu gündeme getirilerek demokratik ortamlarda tartışılabilir. Buna kimsenin bir diyeceği yok. Ancak tartışılacak konunun zamanı ve aciliyeti önemlidir. Başkanlık sistemi yerine ekonomi, çalışanların sorunları tartışılmalı derim. Siz ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.