Hasan Hüseyin GÜLCAN

Hasan Hüseyin GÜLCAN

Bu işler masa başında hazır beklemekle olmaz!

Her transfer döneminde aynı şey olur. Her takım için o takımın gazetecileri muhabirleri yüzlerce isim ortaya atarlar, onlarca isim transfer ederler. Bunların sadece 1 yâda 2 tanesi gerçekten transfer edilir. Bu iş özellikle büyük takımlarda daha belirgindir. Onlarca gazete her gün yüzlerce isim ortaya atar, yüzlerce transfer yapar. Hatta bazen kendi yazdıkları isimleri ertesi gün başka bir gazete yazınca onu bile yalanlayanlar oluyor. Anlayacağınız her transfer döneminde bu işin cılkı çıkıyor.

Özellikle Aykut Kocaman’ın takımın başına geçmesi ile kısa sürelide olsa bir çıkış yakalayan ve Türk Basınındaki popülaritesini artıran Konyaspor’dan herkes ara transfer döneminde flaş isimleri transfer etmesini bekliyor. Bu yüzden isimler daha ligler bitmeden ortalarda dolaşmaya başladı.

Ulusal basında zaman zaman çıkan bu transfer haberleri Konya basınında sık sık gündeme geliyor. Aykut Kocaman Fenerbahçe ilişkisinden sonra özellikle Fenerbahçe’den birçok isim Konyaspor ile anılmaya başlandı. Hasan Ali Kaldırım, Serdar Kesimal, JosebYobo, Baroni, Selçuk Şahin, Pierre Webo gibi futbolcuların isimleri Konyaspor ile anılırken, eski Fenerbahçeli Reto Ziegler’de Yeşil Beyazlı temsilcimiz ile ismi telaffuz edilen futbolcular arasında yer aldı.

Bu isimlerin bir kaçından bu transfer haberleriyle alakalı yalanlama gelirken, o isimlerin yerine de yeni yeni isimler monte edilmeye çalışılıyor. Hiç telefon açma, araştırma, soruşturma, fikir alışverişinde bulunma yok. Hatta öyleki, isimlerini yazdıklarını futbolcuların daha doğru dürüst mevkilerini bile bilmiyorlar. Geçtiğimiz günlerde Galatasaray’lı Veysel Sarı’nın ismi Konyaspor ile yazıldı. Bu ismi yazan meslektaşlarımız aynı haber içerisinde Veysel Sarı’yı hem sağbek hem sol yapmışlar, en sonunda da sağlam olsun diye defans oyuncusu yazmışlar. Bu kadar yani…

Dün Spor Servisi Sorumlumuz Mehmet Bedenli ile birlikte Önce Fenerbahçe TV Müdürleri ve muhabirleri, daha sonra Beşiktaş Tv Muhabirleri ile birlikte Hürriyet Gazetesinden değerli köşe yazarı abimiz İsmail Er ve Beşiktaş’ın efsane ismi TRT Spor Yorumcusu Hayri Ülgen abimiz ile telefon görüşmelerinde bulunduk.

Amacımız ‘’Piyasada dolaşan isimlerin aksine İstanbul’da hangi isimler telaffuz ediliyor ve fısıltı Gazetesinde neler yazıyor’u’’ öğrenmekti. Aradığımız herkesin telaffuz ettiği tek bir ortak isim vardı. ‘’Beşiktaşlı Tomas Sivok’’ Fenerbahçeli futbolcular ile ilgili söylenen tek şey ise, bu isimlerin tamamına yakınının Konya’ya gelmek istemediği idi.

Evet, Fenerbahçeli futbolcuların Konya’ya gelmek istememelerine şaşırmadığımız gibi, Tomak Sivok isminin Konyaspor ile söylenmesi ilk önce garibimize gitti. Çünkü Sivok’un ismi Sivasspor ile anılıyordu. Sergen Yalçın’ın Sivok’u istediği biliniyordu. Hemen Sivas’taki Gazeteci dostlarımızı aradık. Sivas’taki dostlarımız Sivassporun Bursasporlu İbrahim Öztürk ile anlaştığını ve Sivok transferinden vazgeçtiğini söylediler.

Demek ki İstanbul’daki meslektaşlarımız ve ustalarımızın duyumları doğruymuş. Araştırmamızı tamamlamış, tam haberi yazmaya karar vermişken, Konyaspor Basın Sözcüsü Ahmet Baydar’ın ajanslara bir açıklaması düştü. Açıklamada aynen şu ifadelere yer veriliyordu ‘’Belki defansa sürpriz bir isim transfer edebiliriz’’

Evet bu ifade de bizim araştırma sonucumuzun doğru olma olasılığının yüzdesini artırırken, Tomas Sivok’un takıma katkısının da çok fazla olacağını düşünüyoruz…

Masa başında transfer yaptırmak isteyenler… Bilmem Anlatabildim mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar