Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Valiliğin sitemi kime?

Valiliğin sitemi kime?

Geçtiğimiz gün yeni muhabirlerimizden ve “kültür-sanat sayfamızın” editörü Ceren yanıma geldi ve Konya Valiliği’nin sitesini incelerken bir konunun dikkatini çektiğini anlattı. Ve konuyu dinleyince gerçekten bana da çok ilginç geldi.

Malum Valiliğin sitesinde Konya hakkında her türlü bilgiye yer veriliyor. Kültürel tanıtımlar arasında “Fasıllar Anıtı” diye bir tarihi anıt hakkında bilgi verilmiş. Bu anıt Hititlerden günümüze gelen ve Dünyanın en büyük kaya anıtlarından birisi olarak gösterilen bir anıtmış.

Sitede şöyle bir paylaşım var: “…..Yöre halkının, Kurtbeşiği dediği bu dev heykelin bölge turizmi açısından önemli bir yeri vardır. Anıtların bulunduğu bölgede, gelen turistlere yönelik bir tesisin bulunmaması büyük bir eksikliktir. Yaklaşık 3 bin 500 yıllık geçmişi bulunan Fasıllar Anıtı, Hititliler ile Mısırlılar arasında yaşanan Kadeş Savaşı'nı Hitit Kralı Muvattali'nin bakış açısı ile gözler önüne seriyor…..”

Yani yazıda diyor ki; Burası Dünyanın en büyük kaya anıtlarından birisidir. Hititlerden günümüze gelmiştir. Yani 3 bin beş yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Bölge turizmi açısından önemlidir. Her türlü bilgi mevcut anlayacağınız. Ve bu arada sitem etmeyi de unutmamışlar “bu bölgede turistlere yönelik tesis bulunmamaktadır ve bu büyük eksikliktir” demişler.

Tabii, bu sitemin muhatabı kimdir, üzerine alınmış mıdır, bunu bilmem. Ancak bu eleştiri yerinde bir eleştiri olduğu gibi bunun çözümüne de bakmak gereklidir.

Konya’da turizmin ilerlemesi için her zaman söylediğimiz bir şey vardır. Konya’ya “günübirlik” veya “geçerken uğrayan” turist yerine geceleyen turist lazımdır. Ve birçok önemli tarihi ve turistik yerlerimize baktığımızda görünen odur ki, zaten bir turistin uzun süreli kalması konusu gündeme gelmemektedir.

Çatalhüyük’ü düşünün, Eflatunpınarı’nı düşünün, Kilistra’yı düşünün her biri Dünya literatürlerinde turistik yerlerimiz ama etraflarında ne bir turistik tesis ne bir turist avutacak binalar mevcut değildir.

Zannedersem Konya Valiliği de eğer herhangi bir siteden bu bilgileri kesip yapıştırmamışsa –ki öyle olduğunu düşünemeyiz- çok doğru bir sitem ve tespitte bulunmuştur.

Bu sitemden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü mü, Konya Büyükşehir Belediyesi mi yoksa Beyşehir Belediyesi mi görev çıkarmalıdır bilmiyorum ama illa ki bu sitemin gereğini yapan bir kurum veya kuruluş çıkmalıdır.

Konya, eksiklikleriyle değil, öncülükleriyle anılan bir şehirdir ve öyle olmaya da devam etmelidir.

Konya Valiliği internet sitesinde yer verdiği sitemin gereğini ilgili kurum ve kuruluşlara yaptırmalıdır. İlgili kurum ve kuruluşlar da bir an önce aslında hep bilinen ama dillendirilmeyen eksikliği giderip, Konya’nın aynı zamanda bir kültür şehri olduğunun çalışmalarını başlatmalıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR