Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Teröre destek ince bir çizgidir

Teröre destek ince bir çizgidir

Terör bir insanlık suçudur. Ve de insanlık suçları arasında belki de en “kahpe”sidir. Terör bir kere savaş ortamında olmadığın zaman ortaya çıkar. Yani aslında kendini rahat hissettiğin zaman…
Bir olay olduktan sonra eleştirmek çok kolaydır. Çünkü artık ortaya çıkan bir durumun eksikliğini bulmak her şeyden kolaydır. Ama bir durum ortaya çıkmadan önce ne kadar düşünürseniz düşünün illa ki bir eksiklik olması kuvvetle muhtemeldir. 
Tabii ki kötü bir şey olduğu zaman hemen birileri çıkacak ve o kötü şeyden nemalanmaya çalışacaklardır. “Şu yapılsaydı, bu yapılsaydı bunlar başa gelmezdi” gibi söylemler ancak durumun mahiyetinden anlamayan ancak durumdan nemalanma gayretleri olarak gözükecektir.
Bu durumda da insanlar konuşuyorlar, “ABD Büyükelçiliği vatandaşlarına mesaj geçmiş”, “terörist biliniyormuş”, “araba şöyleymiş, böyleymiş” gibi şeyler yazılıp, çiziliyor ve söyleniyor. 
Bir kere şunu sormak lazımdır: “Burada istihbarat zaafı mı vardır, yoksa istihbaratı değerlendirme zaafı mı?” Buna bir cevap bulmak gereklidir. 
Olagelen bir terör olayında artık bazı hesapları bırakmak lazımdır. Terörün yaratmak istediği korku, panik ve tedirginlik ortamından kurtulmak lazımdır. 
Muhakkak ki öncelik terör belasından kurtulmak olmalıdır. Daha sonra bu terörün neden olduğu, aksaklıkların neler olduğu muhakkak ki tartışılacaktır. Ama tam tersi önce terörün neden olduğunu ve aksaklıkların neler olduğunu tartışırsak, sonuçta terörün bitirilmesini zorlaştırırız.
Çünkü böyle zamanlarda yapılan her türlü tartışma daha fazla korku, daha fazla tedirginlik ve daha fazla endişe verecektir. Zaten terör olaylarının da başlıca sebepleri aslında budur. Amacına ulaşan terör olayını yok etmek her geçen gün zorlaşır. 
Ama sükunetle karşılanan terör olayı neticesinde terörün amacına ulaşmasını zorlaştırırız. Onu ortadan kaldırdıktan sonra aksaklıkların müsebbiplerini araştırmak ve bulmak daha kolay olur.
Terörden kurtulmanın çarelerini aramak ve terörden kurtulmaya destek vermek inanın ki teröre destek vermekten daha kolaydır. Dolayısıyla gelin terörden kurtulmaya kafa yoralım. Bilerek veya bilmeyerek teröre destek olmaya değil…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR