Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

CHP ne yapmaya çalışıyor?

CHP ne yapmaya çalışıyor?

Son dönemde CHP’nin yaptıklarına anlam vermek oldukça güçleşti.

Adalet aramaya karar verdi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu günlerce “adalet” diyerek yürüdü. Bunun tartışılacak çok noktası vardı ama yine de toplumda tam “karşılık buldu” denileceği zaman Kılıçdaroğlu koluna PKK’nın yasal partisi durumundaki HDP’yi taktı ve tüm algıyı tersine çeviriverdi.

Ülkede adalet tartışmasını başlatmışken yapılan yanlış hamle “PKK ile adalet olmaz” çizgisine taşıdı insanları.

Arkasından CHP bu sefer Çanakkale’de bir “adalet kurultayı” yapacağım dedi. Yine birçok kişi bunun iyi olabileceğini savunurken ve bu kurultayı desteklerken; en son noktada gelinen aşamada kurultaydan daha çok Çanakkale’de, şehit kanı ile sulanmış topraklarda içki içilir mi içilmez mi tartışması gündeme oturdu.

Burada bir de son dönemlerin popüler milletvekillerinden Aykut Erdoğdu’nun Deniz Baykal’a yaptığı saygısızlık, kurultayı da amacından çıkartıp, halk desteği beklenirken, eleştiri alan bir konuma getirdi.

En son bu sefer de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu kendisini ziyaret eden, kendilerine “referanduma destek komitesi” adını verdikleri bir grup tarafından ziyaretle gündeme geldi.

Bu komite Barzani’nin 25 Eylül’de yapacağını söylediği bağımsızlık referandumunu destekleyen gruplardan oluşuyor. İçerisinde Kürdistan Sosyalist Partisi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi gibi gruplar bulunmakta.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Başkanı Sinan Çiftyürek bir açıklama yaparak “Kemal Kılıçdaroğlu görüşmemizde bütün milletlerin olduğu gibi Güney’in de referanduma gitmeye hakları olduğunu söyledi.” Diyor.

Buna istinaden CHP Genel Merkezi’nden de herhangi bir farklı açıklama veya tekzip yapılmıyor.

Bu arada BassNews, Kurdistan24 ve Nerina Azad gibi Barzani’ye yakın sitelerde Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması, Sinan Çiftyürek’in ağzından geniş olarak yer buldu.

Şimdi CHP’liler de kendi kendilerine soruyorlar, bu açıklama doğru mu diye.

Çünkü malumunuz olduğu üzere bu referandum bölünme üzerine olacak bir referandum olacak. Ve de buna gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gerekse AK Parti Hükümeti olarak sıcak bakma olasılığı bulunmamakta.

Bakalım bu tartışmalar CHP’yi nereye götürecek, hep beraber göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR