Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Yine trafik

Yine trafik

Şehrimizin en önemli konularından biri olan trafik, maalesef hiç gündemden düşmemektedir. Bu köşelerden sık sık trafik kuralları ile ilgili açıklama yapmamıza ve uyarılarımıza rağmen, trafik ve kaldırım işgalleri hala daha devam etmektedir.

Dün sabah Maliye binasının önünde yapılan yanlış parkların engellemesi güzel bir davranış olarak algılanabilir. Trafik çekici araçlar vasıtasıyla yanlış park yapan araçları çekiyordu. Ancak trafik polisleri o caddeden ayrılmasının ardından yine yanlış park yapan araçlar caddeyi doldurdu.

Sizinde dikkatinizi çekti mi bilmem? Bundan önce plastik dubalarla yaya yolları ile cadde arasına engeller konulmuştu. Bir çok plastik dubalar ya kırılmış ya da sökülmüştü. Bu sefer aynı yerlere demir dubalar diktiler. Allah’tan demir dubalar diktiler, değilse yayalar nereden ve nasıl gidecekti.

Trafik kurallarına uymamanın sonucu her gün ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarını medyada okuyoruz. Biraz daha dikkat edilse, bütün bunların önüne geçebiliriz. Her boş bulduğu yere park eden, kırmızı ışıkta durmayan, yaya yollarına park eden ve dikkatsiz araba kullananların çok olduğu bir şehirde, trafik kazaları da kaçınılmazdır.

Her konuda Avrupa ülkeleri ile ülkemizi kıyaslayanlar, şehrimizin trafik karmaşasını  başka Avrupalı bir şehirde görebilirler mi? Bir kere yayalar kaldırımdan aşağıya inmezler, araçlar yayalara karşı çok saygılılar,park yeri kurallarına harfiyen uyarlar, hemde bizdeki bazı trafik magandaları gibi engelli park yerine araç park etmezler.

Trafik kural ve işaretleri insan hayatı için çok önemlidir. Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü bu konuda elinden geleni yapıyor, birazda biz vatandaşlar olarak trafik polislerine karşı yardımcı olmalıyız. İşte o zaman daha yaşanır bir şehrimiz olur diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR