Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Öğretmenler Günü kutlu olsun

Öğretmenler Günü kutlu olsun

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Eğitim ordusunun vefakar ve cefakar öğretmenlerimizin gününü kutlayarak yazıma başlamak istiyorum. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmen, toplumsal gelişmemizin mihenk taşıdır.

Çocuklarımız anne ve babasından sonra gördüğü ilk kişi olan  öğretmen, okul sıralarında öğrenmeyi bekleyen minik yüreklerin kalplerine ilk aşıyı yapan kişidir. Çocuklar için anne ve babalarından sonraki en önemli rol model öğretmenleridir. Onların en küçük hareketlerini dahi bir fotoğrafçı titizliğiyle kaydeder gönlünü öğretmenine açmış çocuklar. Annelerin, babaların defalarca söyledikleri şeyleri öğretmenleri söyleyince daha tesirli olur çoğu zaman söylenen sözler.

Günümüzde bile bir çok sorunlarla baş etmeye çalışan öğretmenlik mesleği, hakkıyla yapıldığı zaman geleceğin en iyi şekilde imar edilmesini sağlayan eşsiz bir ustalık işidir. İşini bir hassasiyetle yapan ince işçilik ustası olan öğretmen, gelecek nesillerin en iyi şekilde yetişmesini sağlayan bir ruh ustasıdır da aynı zamanda.

Öğretmenlik mesleği çok önemli bir meslektir. Öğretmenlerin öğrettiği konular sadece derslerle sınırlı olmayıp çocuklarımıza hayatı ve hayatın gerçeklerini de öğretmektedir.

Sadece bilgileri aktaran bir meslek olsaydı öğretmenlik, bir ansiklopediden ya da bilgisayardan farkı olmazdı öğretmenlerin. Hayatı da öğretendir öğretmen. Eline verilmiş olan işlenmeye hazır cevherleri en ustalıklı hünerlerle nakış nakış dokuyandır.

Yılda bir kere dahi olsa öğretmenlerimizi hatırlamak ve onların sorunların sorunlarını çözmek adına bir şeyler yapılması gerektiğine inanıyorum. Çocuklarımıza hayatı öğreten öğretmenlerin sorunlarına çözüm bulmak ve onları sadece eğitim üzerine odaklanmalarını sağlamak gerekir diye düşünüyorum.

Bir kere daha saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, hayatta olmayan öğretmenlere Allah’tan rahmet, yaşayan öğretmenlerimize de sağlıklı, sorunsuz  ve huzurlu nice yıllar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR