Oldu bittiye getirilen çalışmalar…

Hz. Mevlana'nın 742. Vuslat yıldönümü Etkinlikleri bu gün başlıyor. Büyükşehir belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlana Haftası öncesi hummalı bir çalışma içerisine girdi.

Mevlana Kültür Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi etrafından hafta sonu sayıları yüzleri geçen işçi arkadaşlar gece gündüz demeden yoğun mesai harcadı.

Her iki Kültür Merkezi'nde Mevlana Haftası etkinliklerinin düzenleneceği aylar öncesinden belirlenmesine rağmen neden bu derece önemli çalışmalar son bir hafta içerisine sıkıştırılıyor anlamadım.

Mevlana Kültür Merkezi'nin etrafında kepçeler yine cirit atmaya başladı! Kongre Merkezi'nin etrafı bir yıl içerisinde defalarca kazıldı! Çiçekler, ağaçlar bir dikildi bir söküldü! Kaldırımlar bir yapıldı bir yıkıldı!

Niye?

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza şirin görünmek amacı ile oldu bittiye getirildi de ondan. Bu şekilde plansız ve alelacele  yapılan çalışmaların ne yazık ki sıkıntısını birkaç ay gibi kısa bir süre sonra çekmeye başlıyoruz.

Bunun acı örneklerini birçok yatırımda gördük.

Nasıl mı?

Konyamızın en meşhur pazar alanı olan Muhacir Pazarı'nda yaşadığımız sıkıntı gibi. Türkiye'de en pahalı Hamsi Balığı'nı yiyen tek Konyalı her halde sadece ben değilimdir.

Niye mi?

Çünkü her ne kadar denizimiz olmasa da hamsi balığımız olmasa da trilyonluk, 'BALIK HALİ' miz var ama ne yazık ki önünde tek bir araçlık oto park yok!

İki kilo hamsi al 20 TL öde, aracının yanına geldiğinde silginin altında 78 TL'lik bir trafik cezası ile karşılaş… Al sana iki kilo balık 98 TL

En Taze sebze ve meyveler Muhacir Pazarı'na gelir istediğinizi alırsınız aracınız yanına geldiğinizde ya zabıta ya trafik ekipleri tarafından neredeyse azarlanma sınırında karşılanırsınız.

Ben acizane yıllar önce muhacir pazarının yeni düzenlenmesi ve balık hali yapılacağında Muhacir Pazarı'nın altının tamamen otopark yapılmasını araçların bir taraftan girip diğer taraftan çıkacağı, gerekirse küçük bir pazar arabası ile pazar alışverişini yapıp bir kat aşağı otoparka inip vatandaşlarımızın rahat bir şekilde gitmesini önermiştim.

Otoparkın haftanın diğer günlerinde ise yine değişik pazarlarla, açık hava düğün salonu, basketbol veya voleybol alanı olarak değerlendirileceğini de belirtmiştim. Ama nedense çok fazla takan olmadı.

Gelin 2016 yılı programına Muhacir Pazarı'nın yeniden düzenlenmesi ve hiçbir yerine zarar vermeden altının otopark olarak yeniden düzenlenmesi çalışmasını bu programın içerisine alın.

Balık haline zarar vermeden, gerekli alt yapı ve fizibilite çalışmaları yapılarak bu hizmeti Konya'ya kazandırabilirsiniz.

İnanın bu sorunu ortadan kaldırırsanız özellikle cumartesi ve pazar günü yaşanan trafik sıkışıklığını, gereksiz trafik ceza yemeyi, zabıta ve trafik ekipleri ile kavga etmeyi de ortadan kaldırmış olacaksınız.

Haftanın diğer günlerinde ise aynı alanı seyyar satıcılara tahsis edebilirsiniz, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi ekmek paralarını kazanmak için uğraşan satıcılarımıza sağlıklı bir satış alanı oluşturabilirsiniz.

Böylelikle bu insanları da kırmadan ve karşı karşıya gelmeden gönüllerini almış ve onlara ekmek kapısı açmış olursunuz.

İşte bunun için çalışmaların şirin görünmek amacı ile oldu bittiye getirilmesine karşıyım. Yarım yamalak veya hatalarla dolu bir açılışı yaptırmak yerine geç olsun ama eksiksiz olsun hatasız olsun mantığı daha yerinde olmaz mı?

Benim düşüncem bu siz ne dersiniz bilmem…

Önceki ve Sonraki Yazılar