Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Eylül ayında kemerleri sıkacağız.

Eylül ayından bir haftayı geride bıraktığımız bu günde, havalarda ciddi anlamda serinlemeye başladı. Vatandaş üç ay süren yoğun sıcaklığın ardından derin bir “ohh” çekti. Artık gece yatarken kapı veya pencereler kapanmaya başladı.

 

Eylül ayı aynı zamanda masraf ayı olaraktan bilinir. Çünkü kurban bayramı hemen kapıda. Ardından okullar açılacak ve kışlık giyim ve yiyecek derdine düşülecek. Bütün bunlar için bütçeden önemli bir meblağ ayrılacak.

 

Dar bütçesi ile ailesini geçindirmeye çalışanlar, şimdiden kara kara düşünmeye başladılar bile.

Çünkü  odun, kömür, yakıt masrafı için bütçende kalem arttırman gerekir. Daha sonra da okul için çocuklara forma alınması lazım. Öyle her istediğin yerden alamazsın formaları da çünkü  okulların anlaşmalı yerleri var.

 

Birde kış için lazım olan yiyeceklerin alınması, kurutmalıkların yapılması ve turşuların kavanozlanması var. Bütün bunlar para demek. Şayet yaz boyunca birikim yaptıysan birikim hesabından eylül bütçesine gerektiği kadarını transfer edersin. Ama ya yapmadıysan.

 

Baştan da dedik ya eylül ayı masraf ayı. Kurban için de ayrıca para ayırman gerekecek. Çoluk çocuk başkasının eline bakmasın diye bayramlıklar alınması, şeker lokum gibi giderler için para gereklidir.

 

Yani işin özü Eylül ayı masraf ayı, aile reisleri pek Eylül ayının gelmesini istemezler ama Eylül ayı yılın dokuzuncu ayı. Koca bir yılın bitişine üç ay kadar bir zaman kaldığını açıklayan, ilan eden bir ay. Kemerleri biraz daha sıkacağız bu ayın da üstesinden geleceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.