Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Çevreye duyarlılığımız artıyor

Çevre, etrafımızı saran ve korunması gereken bir kavramdır. Havasıyla, suyuyla ve doğasıyla çevre korunması gereken en önemli bir nesnedir. Bundan önceki senelerde yaşanan çevre katliamlarının yarattığı olumsuzluklar hepimizin hala hafızalarındadır.

Çevre aynı zamanda bize bırakılan en kıymetli emanetlerden biridir. Şimdi kendimiz için yapacağımız bazı hareketler, ileride torunlarımızın karşısına olumsuzluk olarak çıkabilir. Aynı zamanda çevre sadece ağaçtan ve doğadan ibaret değildir.

Yaşadığımız veya çalıştığımız yer, alışveriş yaptığımız veya dolaştığımız yerdir. Buraları korumak, çevreyi ve insanı korumak anlamına gelir. Yediğimiz meyvelerin kabuğunu atmamak, naylon poşetleri ortaya bırakmak gibi.

Yaşadığımız yerin korunması da önemlidir. Buralarda yapılacak düzenlemeler, buralarda yapacağımız değişiklikler ile çevreye karşı olan borcumuzu da ödemiş oluruz. Yalıtım yaparak enerjiyi, yerlere çöp atmayarak doğayı korumalıyız.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, eğitici programlar ve kamu spotları ile çevreye karşı belli bir duyarlılık artmaya başladı. Bunda Bakanlığın ve okullarında büyük katkıları var. Çocuklarımıza daha küçükken çevre bilinci aşılanmaya çalışılmaktadır.

Temiz bir hava için, sağlıklı bir yaşam için, temiz parklar için, ısınan evler ve işyerleri için hepimiz çevreye karşı saygılı ve duyarlı olmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.